Karolina Modzelewska
Karolina Modzelewska| 

Jurajski świat wulkanów. Odkryty głęboko pod powierzchnią Ziemi

0

Naukowcy odnaleźli około 100 wulkanów, które były ukryte głęboko pod ziemią w Australii Południowej i Queensland. Znalezisko budzi wiele pytań na temat przeszłości regionu i tego, jak zmieniało się ukształtowanie powierzchni.

Blisko 100 wulkanów odnaleziono pod powierzchnią Ziemi.
Blisko 100 wulkanów odnaleziono pod powierzchnią Ziemi. (Shutterstock.com)

Prowincja wulkaniczna Warnie, jak nazwali ją odkrywcy, została znaleziona ponad 1,5 km pod powierzchnią Ziemi. Tworzy ją blisko 100 wulkanów, które pojawiły się 160-180 mln lat temu, a następnie zostały przykryte przez skały osadowe.

Wulkany znajdują się na powierzchni około 6,5 tys. km² w dorzeczu Coopera i Eromanga w Australii Południowej i Queensland. Są to obszary, gdzie wydobywa się najwięcej ropy naftowej i gazu w skali kraju.

Naukowcy badali właściwości skał

Międzynarodowy zespół naukowców szczegółowo badał te tereny, ponieważ ich wątpliwości budził zasięg oraz charakterystyka bazaltowych skał, które tutaj występują. Wykorzystano zaawansowaną technikę obrazowania, przypominającą w swoim działaniu sposób skanowania w tomografii komputerowej. Dzięki tej technice naukowcy odnaleźli kratery wulkaniczne i komory magmowe.

Dorzecza Coopera i Eromanga są teraz jałowymi krajobrazami, jednak w okresie jurajskim wulkany znajdowały się na powierzchni i często wyrzucały lawę i popiół w powietrze.

Zdaniem Nicholasa Schofielda z brytyjskiego University of Aberdeen, który uczestniczył w badaniach, obszar składał się z "szeregu szczelin, a także małych wulkanów". Dodał on również, że odkrycie pozwoli na zgromadzenie danych cennych z punktu widzenia dalszego wydobycia ropy i gazu.

Prowincja wulkaniczna Warnie leży w głębi kontynentu, a jej odkrycie budzi kolejne pytania o rozwój tego regionu i lokalizację innych nieodkrytych światów wulkanicznych.

Zobacz też:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić