Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Maja Budka
|
aktualizacja

Duża zmiana w Polsce. Komórki i karty SIM do wymiany

196
Podziel się:

3G odchodzi do lamusa. Kolejni operatorzy działający na polskim rynku zapowiadają wyłączenie sieci. Oznacza to, że niektóre telefony mogą przestać działać poprawnie. Dla wielu może wiązać się to z koniecznością wymiany urządzeń na bardziej nowoczesne.

Duża zmiana w Polsce. Komórki i karty SIM do wymiany
Niektórzy będą musieli zamienić telefon na lepszy model. (Unsplash.com)

3G to sieć telefonii komórkowej trzeciej generacji. Charakteryzuje się poszerzoną pojemnością dysponującą dodatkowymi usługami, takimi jak transmisję pakietową i transmisję wideo. Sieć ta pozwala na korzystanie z internetu na szeroką skalę. Jednak jej parametry, w porównaniu z najnowszymi 4G/LTG czy 5G, już dawno przestały być imponujące.

Kiedy wygaśnie technologia 3G?

Kolejni operatorzy komórkowi zapowiadają wyłączenie nadajników. Pierwszym na polskim rynku był Play. Proces wygaszania trwa już od 2021 r. Kolejnym był T-mobile, który wspierając rozwój 4G/LTE i 5G, zapowiedział wygaśnięcie starej technologii, jaką staje się 3G, do 2023 r. Swoje stanowisko przedstawił również Orange, który zamierza wyłączyć nadajniki do 2025 r.

Kogo czeka wymiana karty SIM lub telefonu?

Sieć 4G to powszechny w Polsce standard dostępu do sieci komórkowej z internetem z najwyższymi prędkościami. W przypadku tego operatora w zasięgu 4G znajduje się ponad 99% populacji kraju. Tylko 3% klientów korzysta obecnie z sieci 3G. Co to oznacza dla właścicieli telefonów? Warto wskazać, że zmiany nie wpłyną na wykonywanie połączeń czy wysyłanie SMS-ów. Utrudnienia będą dotyczyć głównie korzystania z internetu i jakości transferu.

Dla tych, którzy mają nowe karty SIM oraz nowoczesne smartfony, zmiany nie powinny być zauważalne. Inaczej jednak sprawa wygląda w przypadku osób, które od lat nie wymieniali telefonu. Tyczy się to sprzętów zakupionych przed 2016 r. Problem mogą też mieć użytkownicy, których telefony działają w standardzie 4G LTE, ale nie posiadają wsparcia dla VoLTE. Wymiana karty SIM na nową czeka tych, którzy posiadają telefony obsługujące jedynie sieci 2G i 3G. Jeśli dotychczasowy telefon nie obsługuje technologii VoLTE lub sieci 4G/LTE, konieczna będzie wymiana telefonu na nowy model.

Jak sprawdzić, z jakiej technologii korzysta twój telefon?

Aby dowiedzieć się, kogo czeka wymiana sprzętu, należy sprawdzić, w jakiej sieci nadaje telefon. Informacje o sieciach albo o tym, czy telefon wspiera LTE, możesz znaleźć na opakowaniu telefonu. Możesz również skorzystać z innego sposobu. Połącz się z internetem z telefonu. W górnej części ekranu powinna pojawić się ikonka informująca, że urządzenie łączy się z siecią poprzez 4G/LTE lub 5G. Jeśli jednak posiadasz telefon sprzed 2016 r., istnieje nikła szansa, że działa on w tych technologiach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(196)
Lumia4Ever
miesiąc temu
Autorowi artykułu polecam, żeby zanim coś napisze głupiego, zweryfikował swoją wiedzę i posiadane informacje. W 2016r. w Polsce działała już zarówno sieć 4G jak i LTE: sam miałem telefon, który je obsługiwał i była to zarówno Nokia Lumia 930 jak Lumia 950 XL DualSim (notabene które posiadam do dzisiaj i które wciąż świetnie działają).
Takiego!
miesiąc temu
Mnie qrva nie stać na nowy lepszy telefon jak i większość ludzi więc skoro tak to niech operatorzy oddają telefony za darmo w ramach rekompensaty lub odszkodowania jak kto woli !
vvVvv
miesiąc temu
Czyli jeszcze większa inwigilacja obywatela. Już teraz wiedzą, kiedy siedzisz na kiblu. A potem będą wiedzieć w którą stronę patrzysz...
madziar
miesiąc temu
A na Węgrzech rząd dopłaca do wymiany telefonu na nowy.
prawdziwy 123
miesiąc temu
Telewizor kazali wymienić bo "muszą mieć lepszą kontrolę nad użytkownikiem "! Tak to jedna z podstawowych dodatkowych opcji o której nikomu nie powiedzieli. Teraz trza zmusić na wymianę telefonów na 5g bo niby nie będą działać (5g - od pyty koszt)! Jeszcze od jakiegoś czasu namawiają do "apek" - to też pełną INWIGILACJA
Waldi
miesiąc temu
W Polsce nawet 5G nie osiąga prędkości dla 3G, więc nie czaryjcie.
Borek
miesiąc temu
Awyłączają 3G a GPRS nadal funkcjonuje i ma się dobrze. Bo dużo się na tym zarabia.
Kulpa Krzyszt...
miesiąc temu
Ja kupiłem telefon Samsung m 12 obsługuje lte volte karta od t mobile koszt telefonu 500 złotych .
Lobodog
miesiąc temu
Przecież to jest bzdura co wypisujecie nawet Orange operator którego karty używam kazał mi się przerzucić na 3g bo mimo że mieszkam w centrum dużego miasta LTE nie działa jak powinno ! 99% to chyba w następnym stuleciu.
Michael
miesiąc temu
Kogo stać na zmianę telefonu. Lepiej niech nadajniki wymienia. Według mnie to nie chodzi o internet lub coś innego. Tylko telefony komórkowe leżą w magazynach i nie mogą ich sprzedać
Aja
miesiąc temu
Polecam Fax stacjonarny i telegram a nawet morsa 🤣
rpg
miesiąc temu
...kompletny idiotyzm i głupota... wiele rzeczy, choćby centrale alarmowe ze zintegrowanym modułem GSM pracują na 3G i teraz co ?... trzeba wymienić w domu cały system alarmowy, bo nowe karty ze starym modułem nie łączą się z siecią ?...
Szwejk
miesiąc temu
A w USA, odbierają radia lampowe, i działają do dziś. A w komunie trzeba będzie wkrótce uzyskać urzędowe pozwolenie na użycie papieru toaletowego.
ijuż
miesiąc temu
Jak zwykle bojowy temat. Byle wywołać sensację. A cały sens tych wypocin można zmieścić w 10 linijkach a tytułem nie wywoływać sensacji.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić