Maja Budka| 
aktualizacja 

Duża zmiana w Polsce. Komórki i karty SIM do wymiany

454

3G odchodzi do lamusa. Kolejni operatorzy działający na polskim rynku zapowiadają wyłączenie sieci. Oznacza to, że niektóre telefony mogą przestać działać poprawnie. Dla wielu może wiązać się to z koniecznością wymiany urządzeń na bardziej nowoczesne.

Duża zmiana w Polsce. Komórki i karty SIM do wymiany
Niektórzy będą musieli zamienić telefon na lepszy model. (Unsplash.com)

3G to sieć telefonii komórkowej trzeciej generacji. Charakteryzuje się poszerzoną pojemnością dysponującą dodatkowymi usługami, takimi jak transmisję pakietową i transmisję wideo. Sieć ta pozwala na korzystanie z internetu na szeroką skalę. Jednak jej parametry, w porównaniu z najnowszymi 4G/LTG czy 5G, już dawno przestały być imponujące.

Kiedy wygaśnie technologia 3G?

Kolejni operatorzy komórkowi zapowiadają wyłączenie nadajników. Pierwszym na polskim rynku był Play. Proces wygaszania trwa już od 2021 r. Kolejnym był T-mobile, który wspierając rozwój 4G/LTE i 5G, zapowiedział wygaśnięcie starej technologii, jaką staje się 3G, do 2023 r. Swoje stanowisko przedstawił również Orange, który zamierza wyłączyć nadajniki do 2025 r.

Kogo czeka wymiana karty SIM lub telefonu?

Sieć 4G to powszechny w Polsce standard dostępu do sieci komórkowej z internetem z najwyższymi prędkościami. W przypadku tego operatora w zasięgu 4G znajduje się ponad 99% populacji kraju. Tylko 3% klientów korzysta obecnie z sieci 3G. Co to oznacza dla właścicieli telefonów? Warto wskazać, że zmiany nie wpłyną na wykonywanie połączeń czy wysyłanie SMS-ów. Utrudnienia będą dotyczyć głównie korzystania z internetu i jakości transferu.

Dla tych, którzy mają nowe karty SIM oraz nowoczesne smartfony, zmiany nie powinny być zauważalne. Inaczej jednak sprawa wygląda w przypadku osób, które od lat nie wymieniali telefonu. Tyczy się to sprzętów zakupionych przed 2016 r. Problem mogą też mieć użytkownicy, których telefony działają w standardzie 4G LTE, ale nie posiadają wsparcia dla VoLTE. Wymiana karty SIM na nową czeka tych, którzy posiadają telefony obsługujące jedynie sieci 2G i 3G. Jeśli dotychczasowy telefon nie obsługuje technologii VoLTE lub sieci 4G/LTE, konieczna będzie wymiana telefonu na nowy model.

Jak sprawdzić, z jakiej technologii korzysta twój telefon?

Aby dowiedzieć się, kogo czeka wymiana sprzętu, należy sprawdzić, w jakiej sieci nadaje telefon. Informacje o sieciach albo o tym, czy telefon wspiera LTE, możesz znaleźć na opakowaniu telefonu. Możesz również skorzystać z innego sposobu. Połącz się z internetem z telefonu. W górnej części ekranu powinna pojawić się ikonka informująca, że urządzenie łączy się z siecią poprzez 4G/LTE lub 5G. Jeśli jednak posiadasz telefon sprzed 2016 r., istnieje nikła szansa, że działa on w tych technologiach.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić