Oczekują natychmiastowej odpowiedzi. Musisz o tym wiedzieć

5

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości bije na alarm. Przekazano, że prowadzona jest kolejna kampania polegająca na rozsyłaniu przez cyberprzestępców wiadomości mailowych rzekomo pochodzących od Komendanta Głównego Policji insp. Marka Boronia.

Oczekują natychmiastowej odpowiedzi. Musisz o tym wiedzieć
Oszuści znów w natarciu (Getty Images, Future Publishing)

Oszuści próbują wywierać presję na odbiorcach wiadomości. Z przesyłanych treści wynika, że osoba, która je otrzymała, powinna natychmiast odpowiedzieć na wezwanie stanowiące załącznik do wiadomości e-mail.

W celu uwiarygodnienia swojej wiadomości przestępcy podpisują ją, jako Komendant Główny Policji insp. Marek Boroń - informuje Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy Radosław Majdan chciałby, aby powstał o nim film?

Zauważono, że do wysyłanych przez oszustów dołączany jest załącznik rozpoznawany jako dokument w formacie PDF. "Z jego treści wynika, że osoba, która jest adresatem wiadomości, jest podejrzana o dokonanie przestępstw o treściach pornograficznych i jest zobowiązana do udzielenia odpowiedzi" - podkreślają funkcjonariusze.

Cała korespondencja w rzeczywistości jest próbą oszustwa i zastraszenia odbiorcy. Jej celem może być kradzież naszych danych, czego konsekwencją może być utrata naszych pieniędzy. Opisywane maile zawierają nieprawdziwe informacje! Polska Policja nie jest ich autorem - czytamy w komunikacie.

Służby przypominają. "Nie informujemy poprzez pocztę elektroniczną"

Opisując ten proceder, CBZC pokusiło się o ważne przypomnienie.

Nawet jeżeli popełniłeś czyn karalny, to policja w ramach prowadzonego postępowania wykonuje czynności procesowe szczegółowo opisane w Kodeksie Postępowania Karnego. O wszelkiego rodzaju wezwaniach, wszczęciu postępowania czy złożeniu wyjaśnień na piśmie nie informujemy poprzez pocztę elektroniczną. Ponadto dołączone do maila pliki, mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie, dlatego zalecamy nie otwierać takich załączników! - podsumowano.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić