o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Arkadiusz Stando
|

Starlink nad Polską. Sprawdź, kiedy można zobaczyć kosmiczny spektakl

56
Podziel się

Przez kilka dni, począwszy od 14 września, będziemy mogli obserwować "kosmiczny pociąg" Elona Muska, czyli przelot satelitów konstelacji Starlink nad Polską. W poniedziałek o godzinie 5:55 czasu polskiego rozpoczęła się misja Starlink-30 (Starlink Group 2-1), podczas której na niską orbitę okołoziemską wysłano 51 obiektów.

Starlink nad Polską. Sprawdź, kiedy można zobaczyć kosmiczny spektakl
Start rakiety Falcon 9 SpaceX z misją Starlink (Materiały prasowe)
bECLnJnV

Starlink to konstelacja satelitów, której celem jest dostarczenie dostępu do sieci z każdego miejsca na świecie. Takiego przedsięwzięcia podjął się jeden z najbogatszych ludzi na świecie, Elon Musk. Nad projektem czuwa jego kosmiczna firma SpaceX, która słynie między innymi ze stworzenia rakiet nośnych wielokrotnego użytku.

I tym razem również tak było. Rakieta Falcon 9 wypełniła już swoją dziesiątą misję, a więc jest prawdziwym kosmicznym weteranem. Co więcej, Starlink Group 2-1 był pierwszym startem z tejże konstelacji z zachodniego wybrzeża. Rakieta wystartowała z platformy Vandenberg Space Force Base w Kalifornii i po około 15 minutach odseparowała ładunek.

bECLnJnX

Starlink nad Polską – kiedy oglądać?

Obecnie na orbicie znajduje się już 1685 satelitów sieci Starlink (łącznie z ładunkiem misji Starlink-30). Ostatnie 51 obiektów będziemy mogli zobaczyć przez następnych kilka dni na naszym niebie. Pierwsza taka okazja natrafi się już dzisiaj, 14 września o godzinie 19:23 polskiego czasu. Wówczas drugi stopień rakiety Falcon 9 znajdzie się na północnym horyzoncie (azymut 329°), a tuż za nim pojawią się satelity Starlink.

Satelity sieci Starlink będą widoczne:

  • 14 września – od 19:24 do 19:28
  • 15 września – od 19:24 do 19:27
  • 16 września – od 19:22 do 19:25
  • 17 września – od 19:17 do 19:20
bECLnJod

Aby zobaczyć satelity Starlink na niebie, będziemy potrzebować także odrobiny szczęścia. Przede wszystkim, wszystko zależy od pogody. Jeśli natrafimy na zachmurzone niebo, to niestety, ale nie będzie najmniejszej szansy na obserwację "kosmicznego pociągu". Ważne jest także miejsce, z którego szykujemy się do oglądania tego spektaklu.

Chociaż Starlinki są dość dobrze widoczne, to niebo zawsze lepiej obserwować z miejsc o niskim zanieczyszczeniu światłem. To z kolei możemy sprawdzić na stronie internetowej lub w aplikacji Light Pollution Map. Warto przed przelotem zwrócić uwagę, w jakim kierunku będzie przesuwać się "kosmiczny pociąg" Starlinków. To z kolei można sprawdzić na stronie FindStarlink.com. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECLnJoy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(56)
Kaz
3 dni temu
Ten złom w kosmosie nie przeszkadza ekologom ??? To prowadzi do wielkiej katastrofy !!!!! LEMINGI łykają tylko szkodliwość polskich kopalń.
Esteta
4 dni temu
Sam siebie niech odpali to będzie coś fajnego...
Pawlak
4 dni temu
A jakim prawem łon na moje niebo wlata
bECLnJoz
Daa
4 dni temu
Chyba raczej powinniście informować kiedy ich nie będzie na niebie i nie będą bezkarnie zaśmiecać go światłem. Chcesz sobie spędzić romantyczną noc po gwiazdami, wyjeżdżasz z dala od miast i korytarzy lotniczych, a tu taki syf przypomina jak jesteśmy zniewoleni technologią. Całe szczęście, że już niedługo jacyś pazerni prawnicy oczyszczą niebo z prywatnych komercyjnych satelitów.
Mateusz
4 dni temu
Jakim prawem one przelatuję na terytorium RP bez uiszczenia kilku niskich podatków i vat?
Jnausz Astron...
4 dni temu
Uja będzie widać o tej godzinie, ledwie szarawo jest.
Coo
4 dni temu
Hmm satelity starlink ciekawe do czego one mają służyć oprócz internetu myślę że przekonamy się w krótce
Sruttu
5 dni temu
Zaraz ja wyprodukuje kosmiczną budkę i będę orbitowal wokoło Ziemi pobierając cło za przekraczanie granicy kosmosu 😂
Greg
5 dni temu
Ska takie informację o tych dniach, to jakaś bzdura, aplikacja Find Starlink - pokazuje że w najbliższych dniach w ogóle nad terytorium Polski nie beda widoczne ... Autor doczytaj i doucz sie zanim coś napiszesz
Czy
5 dni temu
Elton zapłacił cło ?
ECHO
5 dni temu
ZARAZ BEDZIE NA NIEBIE TAK TŁOCZNO JAK NA NIEMIECKICH AUTOSTRADACH
Lord Vader
5 dni temu
No to niezły śmietnik robi w kosmosie Melon BezMusk...
naiwniak
5 dni temu
To niesamowite, że jak będą chmury to nie będzie widać, dziękuję za tą cenną informację.wyświetlenie artykułu zaliczone.
bECLnJor
Alojz
5 dni temu
Ja widziałem na niebie najpierw pięć gwiazdek a potem trzy.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić