Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Małopolska. Grzybiarz wezwał policję. Dokonał przerażającego odkrycia

131
Podziel się:

40-centymetrowy pocisk z czasów II wojny światowej znalazł grzybiarz w Kwaśniowie Dolnym (woj. małopolskie). Na miejscu pracują służby, które zabezpieczyły teren.

Małopolska. Grzybiarz wezwał policję. Dokonał przerażającego odkrycia
Odkrycie podczas grzybobrania. Zdjęcie ilustracyjne (Redakcja o2)

Nietypowego znaleziska dokonał mężczyzna, który w poniedziałek (13 września) rano wybrał się do lasu na grzyby w Kwaśniowie Dolnym (woj. małopolskie). Podczas poszukiwania prawdziwków zobaczył, że w ziemi leży stalowy przedmiot.

Pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej

Kiedy grzybiarz przyjrzał mu się bliżej, okazało się, że jest to 40-centymetrowy pocisk artyleryjski. Pochodzi on najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej. 

Na miejsce wezwane zostały służby. Straż pożarna i policja zabezpieczyły miejsce, gdzie znaleziono pocisk. O niewybuchu poinformowana została załoga 16 Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa, która prawdopodobnie jeszcze dziś zabierze pocisk.

Skrywa się sporo niewybuchów

Jak podkreślają służby, pomimo upływu wielu lat na obszarze całej Polski ziemia skrywa jeszcze sporo różnego rodzaju niewypałów i niewybuchów, które są wydobywane przez poszukiwaczy militariów oraz przy okazji prowadzonych prac budowlanych czy polowych.

Znalezisk takich nie wolno dotykać, ani tym bardziej przenosić czy rozbrajać. Miejsce, w którym znaleziono niebezpieczny przedmiot, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci.

Pole rażenia nawet do kilkuset metrów

O znalezisku należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę policji. Funkcjonariusze zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia nawet do kilkuset metrów.

Zobacz także: Krwistoborowik świerkowo-jodłowy i purpurowy. Rzadkie grzyby występujące w Polsce
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(131)
Starża
10 miesięcy temu
A co w tym przerażającego,Pani/Panie redaktorze?! Ot, zawiadomić policję trzeba, co też facet uczynił i tyle. Jak się nie jest idiotą i się niewybuchu nie rusza, to czym się przerażać? A te czterdzieści centymetrów to co to jest? Bo w takich informacjach, to się zwykle kaliber podaje, no i wygląda na to, że w Kwaśniowie Dolnym operował pancernik! Jak on tam dopłynął?!
Nie
10 miesięcy temu
Wezwał milicję ?? Odważny albo głupi.Jest większe prawdopodobieństwo że zginął by od ich interwencji
Bollo
10 miesięcy temu
Genialne to zdjęcie ilustracyjne :DDD Doskonałe jakościowo, fajnie skadrowane :DDD Któregoś stażystę do lasu z komórką sprzed 15 lat posłaliście?
Hehe
10 miesięcy temu
Pociak w ksztalcie grzyba🤪
jurek
10 miesięcy temu
szok , internet oszalał
Candyyy
10 miesięcy temu
Tytuł artykułu jakby gość co najmniej znalazł zmasakrowane zwłoki...
Wspomnienia
10 miesięcy temu
Zaraz po wojnie to łebki znosili takie pociski czy jak mój wujek rzucali z betonowej tamy wystawiając tylko samą rękę z pociskiem i po puszczeniu szybko chowając za beton a trotylem to zamiast rozpałki rozpalali w piecu pali się powoli jak lepik pływali w skorupie blaszanej po bombie kasetonowej bo była w formie kajaka kanoe ,małą rakietę z katiuszy wsadzili do ogniska i tym sposobem odpalili poszła krzywo najpierw skacząc po ziemi aż odbiła i poszła w górę czy jak znależli komplet pistolet sygnałowy i naboje świetlne i strzelali czy po wyzwoleniu przez kilka dni łebki wynosili uzbrojenie które znajdowało się jak obecnie walcownia blach grubych w Częstochowie był tam magazyn w wojnę puki dorośli nie zgłosili faktu ruskim i ci zabezpieczyli magazyn ale łebki zdążyli wynieść sporo uzbrojenia czy jak wójek wysadził bombę lotniczą co ruscy dętem zwozili do lasu i wysadzali oczyszczając teren a tego dnia odciągali za wieś i brakło im czasu pozostawili ją tam do następnego dnia oczywiście ciagli linami stalowymi za dętem taki ciągnik gąsienicowy i bomby były rozbrojone bez zapalników więc łebki mieli lont z magazynów i małe zapalniki kopalniane taka rurka blaszana z 8 mm i długa na parę cm wepchali zapalnik z dosztukowanym kontem patykiem do końca tam gdzie był już trotyl i podpalili i w nogi zanim dobiegli do wsi pierdykło że tym bliżej wybuchu szyby popękały w oknach dziura lej to po dziś jest tyle że ktoś tam śmieci woził i w połowie zasypany tak na oko to miał z 2 m głębokości i średnicę z 8 m i takich historii to znam sporo od tych starszych ludzi jak fosfór wydłubywanie z niewypałów i rzucali nim a on potarty lekko zapala się i jednemu w kieszeni zapalił się i tamten błyskawicznie spodnie ściągnął ale i tak go poparzyło i spodnie spaliło w domu za to dostał paskiem czy dwaj bracia co zRakowa zginęli próbując wysadzić pocisk od moździerza pałac ognisko pod nim i jak wyglądało poszli dołożyć jeden zgubił na miejscu drugi w szpitalu umarł oj sporo tych historii czy ruski obiera ziemniaki na lotnisku na Kucelinie a wujo jak był jeszcze łebkiem ten mały zapalnik kopalniany położył z tyłu za nim z 2 m dalej i podpalił kąt i jodu w nogi pierdykło jak mała petarda ruski się wystraszył i darł się za nimi czy Lucjan poszedł do ruskich i jak oni mieli obchud i Wyszki z takiej drewnianej szopy to wrzucił jakiś mały niewypał do piecyka kozy i w nogi pierdykło i buda zapaliła się od ognia z rozerwanego piecyka ruscy przyszli do niego na podwórko i własny ojciec mu nalał przy ruskich po dupie pasem he he
Mieczysław
10 miesięcy temu
Coraz więcej jest osób którzy nie byli w wojsku, więc stary, zardzewiały pocisk artyleryjski jest dla nich przerażający. Ręce opadają.
Janusz
10 miesięcy temu
To w końcu pocisk czy niewybuch?
brooch
10 miesięcy temu
Niebywałe pocisk sam wygrzebał się z ziemi.
lenny
10 miesięcy temu
Czterdziesci lat z kolegami rozpalil bym ognisko do ogniska pocisk i po klopocie mowie tak bo nie raz i nie dwa to sie robilo
bystryharnaś
10 miesięcy temu
Dlaczego policję, a nie gajowego?
knop
10 miesięcy temu
dramat poprostu, obawiam się o zdrowie autora
Jacek Wrocław
10 miesięcy temu
Faktycznie....przerażające.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić