Żądają wstrzymania prac nad Al. Wśród nich są Elon Musk i Steve Wozniak

35
Podziel się:

W sieci pojawiła się petycja skierowana do laboratoriów Al. Jej sygnatariusze domagają się, aby jak najszybciej wstrzymano prace nad rozwojem sztucznej inteligencji. Wśród osób, które optują za takim rozwiązaniem, są m.in. Steve Wozniak czy Elon Musk.

Żądają wstrzymania prac nad Al. Wśród nich są Elon Musk i Steve Wozniak
Elon Musk jest jedną z osób, które domagają się wstrzymania dalszych prac nad Al (Getty Images, 2023 Getty Images)

Petycja o wstrzymanie dalszych prac nad Al pojawiła się na portalu Future of Life. Na ten moment pod wnioskiem złożyły już 1534 osoby. Zainteresowanych było tyle, że zdecydowano się na wstrzymanie aktualizowania listy z ich nazwiskami, poprzestając na wymienieniu najbardziej znanych.

Petycja o wstrzymanie rozwoju Al. Z jakiego powodu?

Jak możemy przeczytać na stronie Future of Life, w gronie sygnatariuszy znaleźli się m.in. Elon Musk, CEO SpaceX, Tesli i Twittera, Steve Wozniak, współzałożyciel Apple, a także Yuval Noah Harari, profesor Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

Sygnatariusze petycji żądają, aby zaprzestano dalszych prac nad rozwojem Al na co najmniej pół roku. Ten czas ma zostać poświęcony na dokładne zbadanie skutków, które sztuczna inteligencja może nieść dla społeczeństwa i nauki. Dopóki to nie nastąpi, nie należy podejmować kolejnych testów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Artyści i twórcy stracą pracę przez sztuczną inteligencję? Prawo za tym nie nadąża
Wzywamy wszystkie laboratoria AI do natychmiastowego wstrzymania szkolenia systemów AI potężniejszych niż GPT-4 na co najmniej pół roku. Przesłanie tej petycji jest proste – widzimy obecnie wyścig zbrojeń, kto stworzy potężniejszą sztuczną inteligencję, a jednocześnie nikt nie jest w stanie przewidzieć konsekwencji podobnych działań – czytamy na Future of Life.

To nie jedyny wniosek wysunięty przez sygnatariuszy petycji. W tekście zwrócono uwagę na fakt, że prawodawstwo wciąż nie nadąża za rozwojem technologii Al. Pod znakiem zapytania stoi m.in. legalność jej użycia w takich dziedzinach, jak m.in. sztuka czy szkolnictwo.

Osoby, które podpisały się pod listem, domagają się (...) skupienia na tym, by obecne systemy były bardziej transparentne i godne zaufania, a także – by dać czas na uwzględnienie Al w systemie prawnym. Do dziś nie zdajemy sobie sprawy z wielu kwestii dotyczących legalności użycia Al, zwłaszcza w takich dziedzinach, jak sztuka czy szkolnictwo – zauważyli twórcy petycji.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić