Mont-Saint-Michel. Bajkowa wyspa, której nie można ominąć

21

Mała wysepka u wybrzeży Normandii co roku przyciąga miliony turystów. Mało kto wie, że Mont-Saint-Michel była inspiracją dla jednego z popularnych filmów Disneya. Będąc na północy Francji, koniecznie trzeba ją odwiedzić.

Mont-Saint-Michel. Bajkowa wyspa, której nie można ominąć
Wyspa Mont-Saint-Michel od 1979 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCONiegdyś (Adobe Stock, ©Ilya Shimanskiy - stock.adobe.com)

Mont-Saint-Michel na północy Francji słynie z pięknego klasztoru, który był inspiracją dla zamku w bajce "Zaplątani". Dawny męski klasztor benedyktyński jest przesiąknięty historią, która sięga ponad tysiąca lat i przyciąga dziś miliony turystów.

Mont-Saint-Michel słynie z pięknego klasztoru

Opactwo zostało ufundowane w 966 r. na terenie istniejącego od 709 r. sanktuarium św. Michała Archanioła. Sanktuarium zostało zamknięte podczas Rewolucji Francuskiej w 1791 r. i reaktywowane w 1966 r. Obiekt od 2001 r. funkcjonuje jako klasztor Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich.

Mont-Saint-Michel jest tzw. wyspą pływową, którą z kontynentalną Francją łączy grobla o długości ok. 1800 m. Oznacza to, że podczas odpływu, można na nią dotrzeć pieszo.

Najchętniej odwiedzana atrakcja Francji

Wyspa wpisana jest obecnie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i każdego roku odwiedzają ją ponad 3 mln turystów, co czyni ją pierwszą, zaraz po Paryżu, najchętniej odwiedzaną atrakcją Francji. Co ciekawe, na wyspie na stałe mieszka zaledwie ok. 30 osób.

Źródło: "The Sun"

Zobacz także: Miliony krabów w dalekiej podróży. Niezwykłe nagranie z australijskiej Wyspy Bożego Narodzenia
Autor: MSI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić