Narodziła się nowa wyspa. Który kraj przyłączy ją do swojego terytorium?

16

Około 1,2 tys. km na południe od Tokio miała miejsce erupcja podwodnego wulkanu. Na oceanie pojawiła się nowa wyspa. Już wkrótce może zostać przyłączona do terytorium jednego z krajów.

Narodziła się nowa wyspa. Który kraj przyłączy ją do swojego terytorium?
Na Oceanie Spokojnym pojawiła się nowa wyspa wulkaniczna (Japan Coast Guard)

O pojawieniu się nowej wyspy poinformowała we wtorek japońska straż graniczna. Nowo powstały ląd ma kształt litery "C" o średnicy około 1 km. Wyspa powstała w wyniku wybuchu podwodnego wulkanu znajdującego się mniej więcej 50 km na południe od wyspy Iwoto na Oceanie Spokojnym.

Nowa wyspa na Oceanie Spokojnym. Powstała w wyniku erupcji podwodnego wulkanu

Erupcja wulkanu rozpoczęła się w piątek i wciąż trwa. Japońska agencja meteorologiczna ostrzega przed skażoną wodą. Ma być ona zamieszczona dymem i popiołem.

Straż graniczna zauważyła nową wyspę w niedzielę. Podczas monitorowania erupcji wulkanu z powietrza zaobserwowano unoszący się na wodzie pumeks z lawy wulkanicznej w promieniu 60 km od epicentrum wybuchu. Przemieszczał się on w kierunku północno-zachodnim.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Narodziny wyspy. Zostanie przyłączona do Japonii

To nie pierwsza taka sytuacja w regionie. W latach 1904, 1914 i 1986 pojawiały się nowe wyspy, ale po jakimś czasie tonęły z powodu erozji na skutek fal i prądów morskich.

Wyspa odkryta w 1986 roku znalazła się pod wodą dwa miesiące po uformowaniu – donosi straż przybrzeżna.

Agencja informacyjna Kyodo zaznacza, że wyspa może zostać dołączona do terytorium Japonii. Zgodnie ze standardami międzynarodowymi musi jednak zostać uznana za naturalnie powstały fragment lądu. Z powodu swojego położenia wyspa nie poszerzy prawdopodobnie obszaru wód terytorialnych ani wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii.

Obejrzyj także: Raj bez koronawirusa otwiera się na turystów

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić