Na Cyprze załamani. Wandale zniszczyli pomnik, który budził dziwne skojarzenia

57

Czterometrowa rzeźba ziemniaka w Ksilofagu na Cyprze to atrakcja, która do małej wioski przyciąga rzesze turystów. Niestety w noworoczny poranek została ścięta z cokołu przez wandali.

Na Cyprze załamani. Wandale zniszczyli pomnik, który budził dziwne skojarzenia
Pomnik kartofla przyciąga do wioski rzesze turystów (Getty Images, Danil Shamkin)

Wieś Ksilofagu w dystrykcie Larnaki słynie z uprawy ziemniaków odmiany spunta. W październiku ub.r. uhonorowano tam popularne warzywo gigantycznym pomnikiem. Ten natychmiast stał się atrakcją turystyczną.

Pomnik ziemniaka jak męskie przyrodzenie

Niestety dość kontrowersyjną, bo wielu turystów zamiast docenić fakt, że wieś jest dumna z warzywa, naśmiewało się z kształtu pomnika w mediach społecznościowych, porównując go do męskiego przyrodzenia.

To jednak nie przeszkadzało mieszkańcom, by dalej promować atrakcję.

Cieszę się, bo zniesławienie, które ma miejsce, jest dla nas najlepszą reklamą. Jestem pewien, że wszyscy, którzy krytykują tę pracę, przyjadą tu fotografować z ziemniakiem - mówił przedstawiciel lokalnej społeczności George Tasou w wywiadzie z Cyprus Mail.

Duma z ziemniaka

Wyspiarze, a zwłaszcza mieszańcy wioski, są niesłychanie dumni z pomnika. Gdy atrakcja została oficjalnie oddana do użytku, to Ambasador Cypru w Wielkiej Brytanii Eurypides Evriviades obwieścił na Twitterze:

Inne kraje mają rozpoznawalne pomniki, teraz my mamy swój.

Do wpisu dodał kolaż ze zdjęć, na którym obok Wielkiego Kartofla znalazły się Wieża Eiffla, Statua Wolności i Wielki Budda w Hongkongu.

Pomnik ziemniaka zniszczony

Na święta mieszkańcy wsi ozdobili pomnik girlandami i gwiazdą na szczycie. Niestety po ozdobach ani śladu, a pomnik został zniszczony.

Okazuje się, że nie wszystkim podoba się ta duma Cypru. Jak podają lokalne media, według raportu policyjnego pomnik został ścięty z cokołu w Nowym Roku, ok. godz. 3.30 przez nieznanych sprawców. Dochodzenie w tej sprawie trwa. A szkody oszacowano na ok. 20 tys. zł.

Zobacz także: Cypr - urokliwa wyspa o burzliwej historii
Autor: IR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić