aktualizacja 

Niesamowity wyczyn pani pilot w trakcie orkanu. Wszystko nagrano

31

Orkan Eunice szaleje w Europie i przynosi coraz większe szkody w różnych krajach. W piątek 18 lutego internauci wstrzymywali oddech, gdy oglądali relacje z lotniska Heathrow w Londynie. Wiatr dosłownie miotał samolotami. Udane lądowanie tego dnia zaliczyła Ruth Karauri z Kenya Airways. O kobiecie od razu zrobiło się głośno w jej rodzinnym kraju.

Niesamowity wyczyn pani pilot w trakcie orkanu. Wszystko nagrano
Wyczyn pani kapitan wzbudza podziw na świecie (Adobe Stock, Lukas Wunderlich)

Kapitan Karuari pilotowała Boeinga 787 KQ w miniony piątek. Mimo wiatru o sile 130 km/h udało jej się posadzić maszynę na pasie startowym o godz. 16:01. Jej wyczyn zachwyca ekspertów od lotnictwa, ale także zwykłych gapiów. "Szacun", "po prostu wow" - komentują.

Niesamowity wyczyn pilotki

- Warunki lotu były bardzo ciężkie. Wiatr był porywisty, a lądowanie było jak jazda po wyboistej drodze. Jednak dzięki szkoleniom, które odbyliśmy w Kenya Airways, szczególnie na symulatorze, byliśmy przygotowały nas na taki scenariusz. Wykorzystaliśmy całą naszą wiedzę i umiejętności szkoleniowe, których nauczyliśmy się przez lata w Kenya Airways – powiedziała Karauri w filmie opublikowanym na Twitterze.

Pani kapitan dodała, że to była przyjemność spotkać się z orkanem Eunice, ale przede wszystkim mieć na pokładzie tylu wspaniałych pasażerów. Ci oczywiście wyrazili zachwyt jej postawą.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zachwyt nad wyczynem pani pilot

Emerytowany starszy pilot KQ wyjaśnił w rozmowie z mediami, dlaczego lądowanie na Heathrow było nie lada wyzwaniem.

- Normalna prędkość lądowania przy bocznym wietrze dla dużych odrzutowców wynosi 61 km/h. Kiedy jest 130 km/h lub więcej, oznacza to, że lecisz z maksymalną prędkością lądowania z bocznym wiatrem. To jest trudne, bo nie lądujesz dziobem do pasa startowego - powiedział.

W filmie udostępnionym na Youtube widać, jak Boeing 787 powoli balansuje prowadzony przez silny wiatr, zanim powoli wyląduje na pasie startowym.

"Widzieliście wczoraj filmy z samolotami walczącymi o lądowanie w LHR z #StormEunice. Wyjątkiem była kapitan KQ. Ruth Karauri, która wylądowała 787 jak boss! Gratulacje kapitanie i F/O Ayoob Harunany – napisał na Twitterze Patrick Njoroge, gubernator Banku Centralnego Kenii, który uważa, że idealną piosenką do podkreślenia tego zdarzenia jest "Simply the best" Tiny Turner.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Wyczyn kapitan Karauri jest szeroko komentowany w mediach społecznościowych i w sieci.

Zobacz także: Hero KQ pilot Captain Ruth Karauri expertly lands Boeing 787 in a storm at Heathrow airport
Autor: IR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić