Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil Karnowski
Kamil Karnowski
|
aktualizacja

Rekordowy rok lotnictwa. Nie było takiego w całej historii

8
Podziel się:

Choć wypadków z udziałem samolotów w 2017 r. nie brakowało, to i tak okazał się on najbezpieczniejszym w całej historii lotnictwa.

Rekordowy rok lotnictwa. Nie było takiego w całej historii
(Getty Images)

W minionym roku odnotowano "zaledwie" 10 lotniczych wypadków z ofiarami śmiertelnymi. W samolotach zginęły łącznie 44 osoby, a 35 zginęło w ich wyniku na ziemi. Statystyki te nie obejmują jednak lotów wojskowych, a komunikację cywilną - podał portal Aviation Safety Network.

Pięć z tych wypadków dotyczyło lotów towarowych, a pięć lotów pasażerskich. Statystyki Aviation Safety Network obejmują tylko katastrofy tych samolotów cywilnych, których podstawowe modele certyfikowane są na przewóz co najmniej 14 pasażerów - dodaje z kolei TVN24.

Najtragiczniejsza katastrofa 2017 r. to runięcie samolotu transportowego Y-8F. Maszyna należąca do wojsk Birmy spadła do Morza Andamańskiego, powodując śmierć wszystkich 122 lecących nią osób. Wliczając samoloty wojskowe i loty niekomercyjne łącznie w ubiegłym roku odnotowano 24 katastrofy, w których zginęło 230 osób, co oznacza najniższe liczby w historii nowoczesnego lotnictwa.

Dla porównania, w roku 2016 ASN odnotował 16 wypadków, w których zginęły łącznie 303 osoby - dodaje TVN24.

Zobacz także: Nie przegap: Wypadek samolotu Mig-29. "To pierwszy w Polsce wypadek tej maszyny"

Ostatni dzień ubiegłego roku był jednocześnie 398 kolejnym dniem bez wypadku pasażerskiego samolotu odrzutowego. Równocześnie to 792 dzień od ostatniej cywilnej katastrofy lotniczej z co najmniej stoma ofiarami śmiertelnymi (28 listopada 2016 r. koło Medellin w Kolumbii rozbił się Avro RJ85 boliwijskiego towarzystwa LaMia, w wyniku czego śmierć poniosło 71 osób).

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
pasażer
2 lata temu
a zestrzelony ukraiński samolot w Iranie
Niebo pełne s...
5 lata temu
Niebo pełne spalin ! Kiedy samoloty zmienią silniki ? Ile ich jest teraz w powietrzu www pasazer com / radar ...Przykład... Boeing 737 ilość paliwa – 21.320 kg, zużycie paliwa – 2526 kg na godzinę lotu. Temperatura spalania przekracza 1726 st.C Ile z nich i podobnych, wisi w tej chwili w powietrzu, chyba tysiące ! Spalają coś nafto podobnego czy mają katalizator ? Czas wrócić do sterowców bo mniej smrodziły i truły !
Janis.
5 lata temu
Tzw. wypadki lotnicze, o których piszą dziennikarze, to nie żadne wypadki, tylko katastrofy. Kiedyś w nomenklaturze lotnictwa wojskowego tzw. wypadek lotniczy z chociażby jedna ofiarą śmiertelną uznawany był za katastrofę w ruchu powietrznym. Dlatego też i obecnie, zdarzenia powietrzne z ofiarami śmiertelnym nie należy nazywać wypadkami lecz katastrofami. Termin ten lepiej precyzuje charakter zdarzenia jego dramatyzm i tragedię. Co wy na to?
filosz
5 lata temu
Katastrofa powyżej 100 osob zginely 72 osoby, co za bzdury
b u t c h
5 lata temu
Eeech "fachowcy". Statystyki nie obejmują lotów wojskowych, a zdjęcie przedstawia niby cywilny?
imo
5 lata temu
jest i czarna strona tej wiadomości, niestety do tragicznej, dużej katastrofy lotniczej coraz bliżej - taki wniosek wynika z analizy statystyk wypadków
NR23
5 lata temu
zyczliwy czytaj ze zrozumieniem 44 osoby zginely w lotach cywilnych a lacznie 230
życzliwy
5 lata temu
"W samolotach zginęły łącznie 44 osoby" i " Maszyna należąca do wojsk Birmy spadła do Morza Andamańskiego, powodując śmierć wszystkich 122 lecących nią osób". Wybaczcie albo ja nie umiem liczyć albo autor tego artykułu.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić