Milena Górecka| 
aktualizacja 

Sześć kluczowych sygnałów. Znak, że nowotwór już zaatakował

41

Sondaż przeprowadzony dla Cancer Research UK wykazał, że ponad połowa osób, u których wystąpiły objawy nowotworu, nie skontaktowała się z lekarzem przez pół roku od zauważenia sygnałów ostrzegawczych. O jakich sygnałach mowa? Oto sześć z nich.

Sześć kluczowych sygnałów. Znak, że nowotwór już zaatakował
Jakie objawy mogą wskazywać na raka płuc? (Licencjodawca, ProfessionalStudioImages)

Sześć kluczowych objawów nowotworu

- Mogłoby się wydawać, że pewne wyraźne symptomy, takie jak kaszel z krwią, są na tyle oczywiste, że niemożliwe do zignorowania. Wyniki badań wskazują jednak, że wiele osób lekceważy te sygnały - powiedziała dr Julie Sharp, która pełni funkcję dyrektora ds. zdrowia i zaangażowania pacjentów w organizacji Cancer Research UK.

Podkreśliła konieczność natychmiastowej konsultacji lekarskiej w przypadku wystąpienia sześciu kluczowych objawów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Agresywna para pobiła strażnika miejskiego. Zaatakowali, bo zwrócił im uwagę

Krew w moczu

Obecność krwi w moczu nie powinna być ignorowana. To sygnał alarmowy, który może wskazywać na raka pęcherza moczowego. Nawet jednorazowe zauważenie krwi w moczu jest wystarczającym powodem, aby jak najszybciej umówić się na wizytę u lekarza.

Zmiany w funkcjonowaniu jelit

Nieregularności w rytmie wypróżnień lub zmiany w wyglądzie stolca mogą być wczesnymi oznakami raka jelita grubego. Ważne jest, by przełamywać tabu i w sposób otwarty rozmawiać z lekarzem na temat problemów jelitowych.

Ból brzucha i niestrawność

Symptomy, które mogą wydawać się błahe, jak ból brzucha czy niestrawność, jeśli utrzymują się przez cztery tygodnie lub dłużej, powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Szczególnie ból w górnej części brzucha i pleców, nasilający się podczas jedzenia lub leżenia, może być wczesnym objawem raka trzustki.

Krew w kale

Chociaż hemoroidy są najczęstszą przyczyną krwi w kale, nie można ignorować faktu, że może to być również objaw raka. Wczesna diagnostyka jest kluczowa, dlatego każdy przypadek obecności krwi w stolcu powinien być niezwłocznie zgłoszony lekarzowi.

Utrata wagi

Niespodziewana utrata masy ciała, bez świadomego dążenia do redukcji wagi, może być sygnałem ostrzegawczym. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Oksfordzki wskazują, że jest to jeden z głównych symptomów raka jelit, płuc, trzustki i nerek.

Uporczywy kaszel

W okresach zwiększonej częstotliwości występowania infekcji dróg oddechowych, kaszel może wydawać się powszechnym problemem. Jeśli jednak utrzymuje się dłużej niż trzy tygodnie, może być wczesnym objawem raka płuc. Zaleca się, aby każdy przypadek długotrwałego kaszlu został skonsultowany z lekarzem.

Rozpoznanie i skonsultowanie tych objawów z profesjonalistą może być decydujące dla wczesnego wykrycia i leczenia raka.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić