Kamil S. Sikora| 

Błąd milionów Polaków. Tak niszczysz płuca

42

Jak się okazuje, na choroby płuc są narażeni nie tylko palacze papierosów, ale również osoby wolne od nałogu. Jest to związane z kryzysem energetycznym, który z kolei wywołuje kryzys klimatyczny napędzany przez coraz większe zanieczyszczenie powietrza. Dowiedz się, w jaki sposób smog wpływa na nasze zdrowie i co powinniśmy zrobić, żeby zminimalizować zagrożenie.

Błąd milionów Polaków. Tak niszczysz płuca
Smog wyniszcza nie tylko płuca (2022 Anadolu Agency)

Zanieczyszczone powietrze w naszym kraju staje się coraz poważniejszym problemem zwłaszcza podczas sezonu grzewczego, w czasach kiedy Europę dotknął kryzys energetyczny. Biorąc pod uwagę te mało optymistyczne informacje, warto zastanowić się jakie skutki zdrowotne niesie ze sobą wdychanie toksyn znajdujących się w powietrzu i czy jesteśmy w stanie ich uniknąć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Smog zwiększa ryzyko COVID-19. "Chmura wirusa dłużej pozostaje zakaźna"

Smog osłabia odporność naszego układu oddechowego na infekcje oraz zaburza wymianę gazową płucach, przez co obciąża serce. Regularne wdychanie powietrza o dużym stężeniu smogu zwiększa ryzyko rozwoju takich schorzeń jak rak płuc, zawał serca, udar mózgu czy obturacyjna choroba płuc. Niestety, jeżeli w naszym mieście powietrze jest zanieczyszczone toksynami, ich całkowite uniknięcie jest niewykonalne, co nie oznacza, że powinniśmy pozostać obojętni wobec zagrażających nam warunków. Podczas walki ze smogiem warto zaopatrzyć się w maseczkę ochronną i antysmogową, domowy oczyszczacz powietrza i odpowiedni filtr kabinowy do samochodu.

Stopień zanieczyszczenia powietrza możemy sprawdzić za pomocą aplikacji lub odwiedzając stronę internetową Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jeśli okaże się, że stężenie smogu na zewnątrz jest zbyt wysokie, lepiej nie opuszczać mieszkania bez wyraźnej potrzeby.

Bardzo ważne jest również, żeby w miarę możliwości regularnie wyjeżdżać do mniej zanieczyszczonych miejsc. Chcąc uniknąć szkodliwych skutków obecności smogu w naszym otoczeniu, powinniśmy także włączyć do swojej diety produkty zawierające antyoksydanty, które niszczą wolne rodniki i usprawniają pracę układu immunologicznego.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić