Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Mogą pojawiać się na skórze. To objawy chorób serca

2

Typowe objawy chorób serca to duszności, nieregularne tętno i ból w klatce piersiowej. Jak się okazuje, dolegliwości kardiologiczne mogą objawiać się również na skórze. Na jakie zmiany skórne powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Mogą pojawiać się na skórze. To objawy chorób serca
Jeśli pojawiły się na skórze, uważaj (via Getty Images, Suze777)

Sinica

Sinica to zmiana barwy skóry i błon śluzowych na fioletowo-niebieską, która jest spowodowana obniżonym wysyceniem tlenem hemoglobiny krwi tętniczej. Ten objaw może pojawić się przy takich dolegliwościach jak wstrząs kardiogenny, zakrzepica żylna, niewydolność lewej komory serca oraz ubytek przegrody międzykomorowej czy przedsionkowej. W niektórych przypadkach sinica pojawia się na palcach rąk i nóg, co sprawia, że stają się one sine i zimne. Może pojawić się również nadmierne wydzielanie potu i obrzmienie. Symptomy sinicy ulegają nasileniu podczas ekspozycji ciała na niską temperaturę i ustępują na skutek ciepła.

Pajączki na skórze

Teleangiektazje (pajączki) to rozszerzone żyłki, mające średnicę mniejszą niż 1 mm. Nierzadko towarzyszą im żylaki, czyli poszerzone żyły podskórne o niebieskawym zabarwieniu, mające średnicę od 1 do 3 mm. Żylaki najczęściej występują na dolnej części podudzi i świadczą o przewlekłej niewydolności żylnej. Objawem współwystępującym jest świąd skóry.

Obrzęk

Kolejną dolegliwością skórną, której pod żadnym pozorem nie można lekceważyć, jest nawracająca opuchlizna. Jeżeli obrzęk występuje na obu kończynach, wówczas najprawdopodobniej jest to symptom niewydolności serca. Poza opuchlizną, u chorego niekiedy można zauważyć wcześniej wspomnianą sinicę, zażółcenie powłoki skórnej oraz suchą skórę, której towarzyszą zmiany troficzne i skazy krwotoczne. Z kolei obrzęk pojawiający się tylko na jednej kończynie może świadczyć o chorobie układu chłonnego lub żylnego. Opuchlizna to jeden z objawów takich schorzeń jak zakrzepica żył głębokich, niewydolność naczyń limfatycznych i przewlekła niewydolność żylna. Obrzęki związane z dolegliwościami układu sercowo-naczyniowego są zazwyczaj symetryczne i na początku pojawiają się w najniższych obszarach. Ulegają nasileniu wieczorem i w godzinach popołudniowych.

Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić