Chroni przed udarem mózgu i zakrzepami. Pewnie masz ją w swojej apteczce

18

Aspiryna to znany przez wszystkich środek na ból głowy. Najnowsze badania pokazują, że kwas acetylosalicylowego zmniejsza także ryzyko udaru mózgu.

Aspiryna chroni przed udarem i zakrzepami
Aspiryna chroni przed udarem i zakrzepami (Getty Images)

Aspiryna pomaga nie tylko na ból głowy

Jak wynika z badań opublikowanych w prestiżowym magazynie ”The Lancet”, aspiryna nie tylko łagodzi dokuczliwe bóle głowy, ale może także zapobiegać udarom mózgu. Poza tym aspiryna jest skuteczna przy leczeniu przemijającego ataku niedokrwiennego (TIA), czyli tzw. mini udaru.

Tego rodzaju atak pojawia się nagle, a symptomy trwają krócej niż dobę. Potem zazwyczaj same ustępują. W 80 proc. przypadków mini udar trwa od kilku do kilkunastu minut, czasem nawet kilka godzin. Lekarze ostrzegają, że wystąpienie mini udaru może być objawem przyszłego udaru. To sygnał ostrzegający, którego nie wolno lekceważyć.

Udar mózgu występuje u ok. 75 tys. Polaków w ciągu roku. 30 tys. osób należących do tej grupy umiera. Poza tym udar mózgu jest najczęstszą przyczyną niesprawności u osób po czterdziestce.

Żeby sprawdzić, czy podawanie aspiryny po przejściu TIA zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia poważnego udaru, badacze przeanalizowali karty 16 tys. chorych. Pacjenci uczestniczyli w szeregu badań, które miały ocenić skuteczność aspiryny.

Największe ryzyko ciężkiego udaru mózgu, występuje tuż po TIA i trwa przez kilka dni. Badanie wykazało, ze aspiryna może zmniejszyć ryzyko pogłębienia się objawów choroby prawie o 80 proc.

Natychmiastowe włączenie aspiryny do leczenia może znacznie zmniejszyć ryzyko ciężkiego udaru. Odkrycie to powinno skłonić lekarzy do natychmiastowego podawania aspiryny zaraz po napadzie TIA, zamiast czekać na ocenę specjalisty i wyniki badań - mówi autor badań prof. Peter Rothweel.

Wcześniejsze badania nad aspiryną udowodniły, że ten lek jest świetną bronią w walce z nowotworami skóry, jelita grubego i piersi. Ponadto potwierdzono skuteczność kwasu acetylosalicylowego w profilaktyce zawału serca – ten tani lek rozrzedza krew, przez co chroni przed zakrzepami i zatorami w tętnicach.

Warto mieć aspirynę w swojej apteczce.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić