"Covidowe paznokcie" – tak poznasz, że przeszedłeś zakażenie bezobjawowo

24

Według najnowszych badań, wykonanych przez brytyjskich naukowców, zmiany pojawiające się na płytkach paznokci mogą być objawem zarażenia koronawirusem. Coraz więcej pacjentów cierpi na to nietypowe powikłanie, związane z brytyjską mutacją wirusa.

"Covidowe paznokcie" – tak poznasz, że przeszedłeś zakażenie bezobjawowo
(Twitter)

Covidowe paznokcie są objawem zakażenia

Brytyjski epidemiolog prof. Tim Spector twierdzi, że pojawianie się poprzecznych linii na paznokciach może oznaczać, że byliśmy zarażeni SARS-CoV-2. Poza tym, od kiedy w Europie pojawiła się brytyjska mutacja koronawirusa, na te symptomy skarży się coraz więcej osób. To schorzenie zostało określone przez profesora jako ”covidowe paznokcie”.

Na ten temat wypowiedziała się prof. Aleksandra Lesiak z Kliniki Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego W Łodzi. Ekspertka wyjaśniła, że tego rodzaju zmiany na paznokciach, w języku medycznym nazywa się liniami Beau. Są to częste powikłania związane z różnymi infekcjami wirusowymi.

Linie Beau, które powstają po COVID-19 niczym się nie różnią od tych, które się pojawiają w przypadku innych chorób wirusowych – powiedziała Aleksandra Lesiak dla WP abcZdrowie.

Linie na paznokciach

Linie Beau to zmiany, które występują na płytkach paznokci w postaci zagłębień lub rowków. Te rowki są ułożone równolegle do siebie i pojawiają się zawsze w poprzek paznokcia. Linie Beau występują nie tylko na dłoniach, ale także na paznokciach stóp. Pojawiają się najczęściej kilka tygodni po chorobie, a czasem nawet 2 lub 3 miesiące po przejściu COVID-19.

Prof. Lisiak wspomina również, że Linie Beau mogą pojawić się też u osób, które* bezobjawowo przeszły COVID-19*.

Coraz częściej mamy pacjentów, którzy doznają różnych nietypowych objawów neurologicznych czy neuralgicznych. Dopiero po wykonaniu testu na przeciwciała okazuje się, że byli zakażeni SARS-CoV-2. W tym przypadku może być podobnie - dodaje prof. Lesiak.

Według eksperta nie ma potrzeby leczenia linii Beau, ponieważ w momencie ich pojawienia się na paznokciach, choroba już minęła. Poza tym ta dolegliwość nie sprawia bólu i sama znika wraz ze wzrostem paznokcia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić