Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

COVID-19. To powikłanie dotyka co piątego pacjenta. Objawy łatwo zlekceważyć

4
Podziel się:

Koronawirus wyrządza mnóstwo szkód. Zakażenia często doprowadzają do szeregu powikłań. Lekarze donoszą, że jednym z najczęściej spotykanych jest zatorowość płucna, której objawy łatwo jest zlekceważyć.

COVID-19. To powikłanie dotyka co piątego pacjenta. Objawy łatwo zlekceważyć
Koronawirus. Zatorowość płucna to częste powikłanie po zakażeniu (Getty Images)

Brytyjscy naukowcy opublikowali w "New England Journal of Medicine" rezultaty najnowszych badań. Z uzyskanych danych wynika, że 1 osoba na 8 umiera z powodu powikłań po COVID-19 w ciągu pięciu miesięcy od wypisania ze szpitala.

Badani byli pacjenci, u których przebieg COVID-19 był ciężki. Podano, że główną przyczyną zgonów u tych pacjentów są epizody zatorowo-zakrzepowe, udary, zawały i zatory.

Zatorowość płucna - czym się objawia?

Częstym powikłaniem po zakażeniu koronawirusem jest zatorowość płucna. Może ona wystąpić 2-3 tygodnie po przechorowaniu COVID-19 - nawet u takich osób, które przebyły zakażenie koronawirusem łagodnie lub bezobjawowo.

Flebolog prof. Krzysztof Paluch spostrzega w rozmowie z portal.abczdrowie.pl, że zatorowość płucna nie jest rzadkim zjawiskiem. W przebiegu COVID-19 i w bardzo rzadkich przypadkach powikłań po szczepieniach przeciw COVID-19 ma jednak zupełnie inny mechanizm powstania.

W normalnych warunkach najpierw pojawia się zakrzep w kończynach dolnych. Potem skrzep się odrywa i dochodzi do płuc, blokując tętnicę. Natomiast w przypadku pacjentów zakażonych koronawirusem do powstania zakrzepów dochodzi bezpośrednio w łożysku płucnym. Podobne powikłania zauważono również u osób, które przyjęły wektorowe szczepionki przeciw COVID-19. Są to jednak niezwykle rzadkie przypadki - tłumaczy ekspert.

Lekarze wyjaśniają, że pierwsze objawy zatorowości płuc łatwo pomylić z objawami COVID-19. Często zaczyna się od duszności i spadku saturacji.

Może to świadczyć o zapaleniu płuc, ale i również o powikłaniach w postaci zatorowości - przyznaje kardiolog dr Michał Chudzik, cytowany przez portal.abczdrowie.pl.

Podkreśla on, że zatorowość płucna to stan zagrożenia życia. Właśnie dlatego nie należy lekceważyć poniższych objawów:

  • duszność spoczynkowa,
  • uścisk i nietypowe bóle w klatce piersiowej,
  • przyśpieszone tętno,
  • kaszel,
  • omdlenia,
  • jednostronny ból kończyny dolnej wraz z obrzękiem,
  • uczucie zmęczenia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(4)
bella z zamoś...
rok temu
modle się o zatorowość dla jarosława
Dorcia
rok temu
Takie rzeczy były i bez Kowida jak by uczeni chcieli widzieć i na te choroby najwięcej ludzi umiera. Czy mamy teraz erę że już nie będzie innych chorób jak Kowid - że to mówią uczeni
Bob
rok temu
Zgadzam się z giga ma rację
giga
rok temu
To powikłania poszczepienne gnojki,trwa w najlepsze eksterminacja narodu polskiego.Zaszczepieni już zarażają niezaszczepionych,jeśli sądzicie ,że wróci wolność to sie mylicie.Daliście się omamić probagandzie pandemii,szczepicie się.Bardzo dużo ludzi ma w/w objawy PO SZCZEPIONKACH.!!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić