"Dylemat wagonika". Prosty test na to, czy jesteś psychopatą

202

W 1967 roku brytyjska filozofka Philippa Foot zaproponowała prosty eksperyment etyczny, który pomaga wykryć pierwsze zaburzenia psychiczne. Na czym polega "dylemat wagonika"?

"Dylemat wagonika". Prosty test na to, czy jesteś psychopatą
(Facebook)

Dylemat wagonika wykrywa zaburzenia psychiczne

W połowie lat 60. XX wieku brytyjska filozofka Philippa Foot zaproponowała prosty test myślowy, który pomógłby wcześnie wykrywać problemy z zaburzoną moralnością. Swój test nazwała "dylematem wagonika".

Jest tak prosty, że każdy z nas może go wykonać w domu. Przeczytaj zadanie i odpowiedz, co byś zrobił:

Wagonik kolejki wyrwał się spod kontroli i pędzi w dół po torach. Na jego drodze znajduje się pięciu ludzi przywiązanych do torów przez szalonego filozofa. Ale możesz przestawić zwrotnicę i w ten sposób skierować wagonik na drugi tor, do którego przywiązany jest jeden człowiek. Co zrobisz?

Człowiek wydający wyrok

Zdaniem Foot tylko człowiek, który dochodzi do stwierdzenia, że nic nie jest w stanie zrobić w tej sytuacji, (nie ma wpływu na zło, które się dokonuje), jest w pełni normalny.

*W przypadku, w którym decydujemy się na przestawienie zwrotnicy, możemy przejawiać zachowania z granicy psychopatycznych. *Oznacza to bowiem, że człowiek bierze udział w strasznym wydarzeniu i wybiera, kto umrze, a kto nie. Stawia się w roli sędziego. Podejmując działanie, decyduje się na wzięcie odpowiedzialności za skutki. To może oznaczać, że masz w sobie coś z psychopaty.

Należy pamiętać, że taki prosty test nie jest jednoznaczny z diagnozą. Jeśli podejrzewamy u siebie jakikolwiek problem natury psychicznej, powinniśmy udać się do lekarza.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić