o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
KGG
|

"Dylemat wagonika". Prosty test na to, czy jesteś psychopatą

127
Podziel się

W 1967 roku brytyjska filozofka Philippa Foot zaproponowała prosty eksperyment etyczny, który pomaga wykryć pierwsze zaburzenia psychiczne. Na czym polega "dylemat wagonika"?

"Dylemat wagonika". Prosty test na to, czy jesteś psychopatą
(Facebook)
bDTgmMqd

Dylemat wagonika wykrywa zaburzenia psychiczne

W połowie lat 60. XX wieku brytyjska filozofka Philippa Foot zaproponowała prosty test myślowy, który pomógłby wcześnie wykrywać problemy z zaburzoną moralnością. Swój test nazwała "dylematem wagonika".

Jest tak prosty, że każdy z nas może go wykonać w domu. Przeczytaj zadanie i odpowiedz, co byś zrobił:

bDTgmMqf

Wagonik kolejki wyrwał się spod kontroli i pędzi w dół po torach. Na jego drodze znajduje się pięciu ludzi przywiązanych do torów przez szalonego filozofa. Ale możesz przestawić zwrotnicę i w ten sposób skierować wagonik na drugi tor, do którego przywiązany jest jeden człowiek. Co zrobisz?

Człowiek wydający wyrok

Zdaniem Foot tylko człowiek, który dochodzi do stwierdzenia, że nic nie jest w stanie zrobić w tej sytuacji, (nie ma wpływu na zło, które się dokonuje), jest w pełni normalny.

*W przypadku, w którym decydujemy się na przestawienie zwrotnicy, możemy przejawiać zachowania z granicy psychopatycznych. *Oznacza to bowiem, że człowiek bierze udział w strasznym wydarzeniu i wybiera, kto umrze, a kto nie. Stawia się w roli sędziego. Podejmując działanie, decyduje się na wzięcie odpowiedzialności za skutki. To może oznaczać, że masz w sobie coś z psychopaty.

bDTgmMql

Należy pamiętać, że taki prosty test nie jest jednoznaczny z diagnozą. Jeśli podejrzewamy u siebie jakikolwiek problem natury psychicznej, powinniśmy udać się do lekarza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTgmMqG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(127)
sadv
3 miesiące temu
Najlepiej rozjechać wszystkich i zwalić na covid19
Lol
3 miesiące temu
Hmmm zawsze można wykoleic pociąg ;)
Józef Stalin
3 miesiące temu
Śmierć jednostki to tragedia, milionów statystyka
bDTgmMqH
wkurzonymedyk
3 miesiące temu
Kiedy rząd decyduje się na zmuszanie do szczepień biorąc pod uwagę, że jakiś tam odsetek ciężkich powikłań jest możliwy to jest to dowód na ich psychopatię?
cynik
3 miesiące temu
Szybciej rozwiązać jednego, niż 5-u...
Najnowsze komentarze (127)
yxyxy
2 miesiące temu
ja bym przestawiła zwrotnicę, bo wolę działać. jeśli nic nie zrobię, to wagon rozjedzie 5 ludzi, więc czułabym się winna że nic nie zrobiłam. A może ten jeden akurat zdąży się uwolnić ? jestem psychopatą ?
ździś
3 miesiące temu
Ja bym poukładał ich wzdłuż toru między szynami,jak już muszą tam leżeć związani ,albo po prostu bym ich rozwiązał,można też wykoleić wagonik rozkręcając tory,lub jeśli jest taka możliwość skierowałbym na trzeci tor.Nie wiemy jak daleko jest wagonik więc można zakładać,że jest jeszcze daleko i że mamy dużo czasu.
gracjan p.
3 miesiące temu
podajcie nazwiska - od wiedzy, kto tam leży zależy to, którędy skieruję pociąg
Komentator
3 miesiące temu
Odwiązać jedną osobę (bo szybciej niż 5) i wtedy przekierowujesz pociąg na pusty tor
Mce
3 miesiące temu
Filozof ktory wymysli najwiekrza bzdure jest najmadrzejszy
Kaszmira
3 miesiące temu
Po co wymyślać jakieś niestworzone historie skoro podobne sytuacje zdarzają się na codzieñ w realu? Co ma zrobić kierowca autobusu jak mu rowerzysta wyskoczy na pasy przed wóz? Wybrać gwałtowne hamowanie i ryzykować życiem pasażerów za których bezpieczeństwo odpowiada czy hamować ostrożnie i ryzykować życie jednego rowerzysty?
raf
3 miesiące temu
zgadnij płeć osoby która wymyśliła test
raf
3 miesiące temu
ten który nic nie robi też wybrał trzecią opcje
bDTgmMqz
Ciekawy
3 miesiące temu
Przejeżdżając po jednym, większość ocaleje. Jednak nie znam parametrów wagonika; ile waży, jego pęd, czy to typu drezyna i inne małe np. ze szlaką z ciepłowni, czy pasażerski lub wielki towarowy? Bo jeśli to mały wagonik z niebezpiecznym ładunkiem to być może wjeżdżając na tor z ludźmi wyhamowałby co prawda robiąc masakrę, ale likwidując możliwie dużo większe zagrożenie, które tu nie było uwzględnione. No tak, wg testu ja jestem psychopatą, tylko w sytuacji gdzie jest się jedyną osobą od której zależy szybkie dokonanie decyzji, czy wybrać mniejsze zło, czy być samemu ofiarą, to w krytycznym momencie włączy się instynkt przetrwania, a nie beczenie przy zwrotnicy. Swoją drogą, ci którzy znają osobiście i prywatnie jakichś psycho- specjalistów; wiedzą jak mają ''poukładane'' pod sufitem ;-)
Neo
3 miesiące temu
Ten artykuł napisał chyba absolwent szkoły dla dzieci trudnych.
Jacek-3
3 miesiące temu
Przestawiając zwrotnice wydajesz wyrok śmierci na jednego człowieka. Podejmując decyzje o zaniechaniu przestawienia zwrotnicy wydajesz wyrok śmierci na pięciu ludzi. Zaniechanie to też działanie. W tej sytuacji nie ma wyboru "dobrego" lub "złego". Gdy płonie miasto należy zburzyć całe domy, które stoją na drodze ognia aby ocalić resztę miasta.
Jacek-3
3 miesiące temu
"Na drodze leży pies ze łamana nogą i śpi... Jadę dalej walcem". Odmiana dylematu wagonika - dylemat walca. 😀
jjj
3 miesiące temu
To już teraz wiem dlaczego Brytyjczycy wiedząc o holokauście nic z tą wiedzą nie zrobili. "Nie chcieli brać udziału w strasznym wydarzeniu i wybierać kto umrze, a kto nie". Jeszcze ktoś by ich posądził o psychopatię.
Helga
3 miesiące temu
To test na logikę nie na etykę. Chyba że kazarską
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić