Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KGG
|

"Dylemat wagonika". Prosty test na to, czy jesteś psychopatą

134
Podziel się:

W 1967 roku brytyjska filozofka Philippa Foot zaproponowała prosty eksperyment etyczny, który pomaga wykryć pierwsze zaburzenia psychiczne. Na czym polega "dylemat wagonika"?

"Dylemat wagonika". Prosty test na to, czy jesteś psychopatą
(Facebook)

Dylemat wagonika wykrywa zaburzenia psychiczne

W połowie lat 60. XX wieku brytyjska filozofka Philippa Foot zaproponowała prosty test myślowy, który pomógłby wcześnie wykrywać problemy z zaburzoną moralnością. Swój test nazwała "dylematem wagonika".

Jest tak prosty, że każdy z nas może go wykonać w domu. Przeczytaj zadanie i odpowiedz, co byś zrobił:

Wagonik kolejki wyrwał się spod kontroli i pędzi w dół po torach. Na jego drodze znajduje się pięciu ludzi przywiązanych do torów przez szalonego filozofa. Ale możesz przestawić zwrotnicę i w ten sposób skierować wagonik na drugi tor, do którego przywiązany jest jeden człowiek. Co zrobisz?

Człowiek wydający wyrok

Zdaniem Foot tylko człowiek, który dochodzi do stwierdzenia, że nic nie jest w stanie zrobić w tej sytuacji, (nie ma wpływu na zło, które się dokonuje), jest w pełni normalny.

*W przypadku, w którym decydujemy się na przestawienie zwrotnicy, możemy przejawiać zachowania z granicy psychopatycznych. *Oznacza to bowiem, że człowiek bierze udział w strasznym wydarzeniu i wybiera, kto umrze, a kto nie. Stawia się w roli sędziego. Podejmując działanie, decyduje się na wzięcie odpowiedzialności za skutki. To może oznaczać, że masz w sobie coś z psychopaty.

Należy pamiętać, że taki prosty test nie jest jednoznaczny z diagnozą. Jeśli podejrzewamy u siebie jakikolwiek problem natury psychicznej, powinniśmy udać się do lekarza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(134)
Dawidos
2 tyg. temu
i jak zwykle eksperci wiedzą lepiej :) koń złamał nogę, mogę mu skrócić męczarnie ale po co - przecież nie jestem sędzią niech leży i zdycha w męczarniach
Bez sensu po ...
9 miesięcy temu
Gucio prawda. Ratownik medyczny obecny np. przy katastrofie komunikacyjnej z udziałem wielu osób też dokonuje selekcji kogo w danym momencie ratować (gdzie ma to sens), a kogo w danej sytuacji i tak nie ma sensu ratować, bo w tym czasie może umrzeć więcej osób, które należało ratować najpierw.
bez sensu
rok temu
Nie można w tej sytuacji wybrać czy zostaniesz "sędzią" czy nie. Nie robiąc nic, decydujesz, że wagonik pojedzie pierwszym torem i zabije 4 osoby więcej.
Polak
rok temu
Że co do cholery? Jak uratuję kilku ludzi i skażę na śmierć 1 to jestem psychopatą? Test idiotyczny. Każdy człowiek, który myśli logicznie uratuje kilku ludzi, nie 1!!! Osobiście to najpierw przestawiłbym zwrotnicę, potem rozwiązał tych, których uratowałem, a potem z nimi związałbym tego, który chciał ich zabić i odstawił go do policji.
AnM
rok temu
A może to ludzie za wędlina i chlebem stoją w kolejce?Przed majówka.
ANM
rok temu
Ja bym zamknęła oczy.I niech się dzieje wola nieba.
Matka Teresa ...
rok temu
A kim jestem ja bo podłożyłabym cokolwiek aby zatrzymać pociąg 🤔 może siebie 😲🤭
yxyxy
2 lata temu
ja bym przestawiła zwrotnicę, bo wolę działać. jeśli nic nie zrobię, to wagon rozjedzie 5 ludzi, więc czułabym się winna że nic nie zrobiłam. A może ten jeden akurat zdąży się uwolnić ? jestem psychopatą ?
ździś
2 lata temu
Ja bym poukładał ich wzdłuż toru między szynami,jak już muszą tam leżeć związani ,albo po prostu bym ich rozwiązał,można też wykoleić wagonik rozkręcając tory,lub jeśli jest taka możliwość skierowałbym na trzeci tor.Nie wiemy jak daleko jest wagonik więc można zakładać,że jest jeszcze daleko i że mamy dużo czasu.
gracjan p.
2 lata temu
podajcie nazwiska - od wiedzy, kto tam leży zależy to, którędy skieruję pociąg
Komentator
2 lata temu
Odwiązać jedną osobę (bo szybciej niż 5) i wtedy przekierowujesz pociąg na pusty tor
Mce
2 lata temu
Filozof ktory wymysli najwiekrza bzdure jest najmadrzejszy
Kaszmira
2 lata temu
Po co wymyślać jakieś niestworzone historie skoro podobne sytuacje zdarzają się na codzieñ w realu? Co ma zrobić kierowca autobusu jak mu rowerzysta wyskoczy na pasy przed wóz? Wybrać gwałtowne hamowanie i ryzykować życiem pasażerów za których bezpieczeństwo odpowiada czy hamować ostrożnie i ryzykować życie jednego rowerzysty?
raf
2 lata temu
zgadnij płeć osoby która wymyśliła test
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić