Dziwny objaw zawału. Pojawia się u młodych

27

Jak się okazuje, zawał serca dotyka nie tylko ludzi starszych, ale także również osoby młode i wysportowane. Jednym z przykładów jest 29-letni duński piłkarz Christian Eriksen. Podczas sobotniego meczu Dania - Finlandia, sportowiec doznał zawału serca i stracił przytomność na boisku. Nie bagatelizuj więc żadnych objawów, nawet jeśli jesteś w młodym wieku.

Zawał daje nietypowe objawy u młodych
Zawał daje nietypowe objawy u młodych (Getty Images)

Zawał serca – typowe i niecodzienne objawy

Najczęstszym objawem zawału serca są duszności i silny, gniotący, dławiący lub ściskający ból w klatce piersiowej za mostkiem. Tego rodzaju ból stopniowo narasta i utrudnia oddychanie. Czasem promieniuje do lewego barku lub ramienia, żuchwy, rzadziej do pleców.

Zobacz także: Piłkarz miał atak serca podczas EURO 2020!( https://www.o2.pl/sport/euro-2020-szok-na-murawie-cisza-pilkarz-danii-lezy-moze-umrzec-6649924381879200a)

Zawał serca, może mieć również niecodzienne symptomy i nie zawsze zaczyna się od bólu w klatce piersiowej. Zanim pojawią się boleści, możemy odczuwać pieczenie, nacisk i ogólny dyskomfort w klatce piersiowej. Im bliżej zawału serca, tym bardziej te dolegliwości się nasilają. W tej sytuacji serce słabiej pompuje krew do tętnic, co wpływa również na dotlenienie mózgu. Wówczas możemy odczuwać bóle i zawroty głowy, rozkojarzenie czy nadmierne wydzielanie potu.

Innymi nietypowymi objawami zawału mięśnia sercowego, które mogą pojawić się u młodych, mogą być nudności, wymioty, zmęczenie, kołatanie serca, nieregularna bicie serca, stan podgorączkowy, blada skóra, przewlekły kaszel, obrzęki występujące na kończynach dolnych, drętwienie kończyn, niepokój, a nawet atak paniki.

Zawał serca może niekiedy przebiegać bez jakiegokolwiek uczucia bólu. Są to tzw. nieme zwały, które najczęściej występują u ludzi starszych i osób cierpiących na cukrzycę. Cukrzyca może powodować uszkodzenie włókien nerwowych, które przewodzą ból.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić