Nie tylko chroni przed zawałem i udarem. Odkryto nowe działanie

35

To doskonale znane nam lekarstwo na przeziębienie i grypę ma jeszcze inne właściwości. Może uronić nasze płuca przed zgubnym wpływem zanieczyszczonego powietrza oraz chorobami, które powoduje smog.

Nie tylko chroni przed zawałem i udarem. Odkryto nowe działanie
(Getty Images)

Zanieczyszczone powietrze ma negatywny wpływ nie tylko na nasz układ oddechowy. - Pyły, osadzając się w płucach i przenikając z nich do układu krwionośnego, działają niekorzystnie na układ krążenia na szereg różnych sposobów. Obkurczają się tętnice, zwiększa się ryzyko zakrzepów krwi, miażdżycy, arytmii, podwyższa się stężenie cholesterolu oraz ciśnienie, przyspiesza puls. W efekcie oddychanie zanieczyszczonym powietrzem zwiększa zagrożenie zawałem i udarem – wyjaśnia dla WP abcZdrowie prof. Piotr Jankowski, kardiolog.

Naukowcy od lat starają się znaleźć skuteczne metody, które pomogą zminimalizować negatywne działanie zanieczyszczonego powietrza na nasz organizm. Najnowsze badania mówią o pozytywnym wpływie aspiryny.

Aspiryna sposobem na zanieczyszczenie powietrza?

Specjaliści z trzech różnych uniwersytetów w USA, przeprowadzili badania na ponad 2200 osobach, których średnia wieku wynosiła 73 lata. Testy polegały na ocenie ich funkcji oddechowych.

Następnie naukowcy sprawdzili związek efektu stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) z pyłami w powietrzu.

Jak się okazało - każdy preparat z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych dawał dobre rezultaty i zmniejszał prawie o 50 procent wpływ pyłów w powietrzu na działanie płuc.

Naukowcy doszli jednak do wniosku, że najlepsze efekty dawała aspiryna. Większość badanych zażywało właśnie ten preparat.

Nie wiadomo, w jaki sposób NLPZ zmniejszają negatywne działanie zanieczyszczonego powietrza na funkcjonowanie płuc. Naukowcy przypuszczają, że preparaty tego typu mogą łagodzić stany zapalne powstające w płucach z powodu wdychania toksycznych pyłów znajdujących się w otoczeniu.

Aspiryna i inne NLPZ mogą chronić płuca przed krótkotrwałymi skokami zanieczyszczeń powietrza. Oczywiście nadal jest ważne, aby minimalizować ekspozycję na pyły zawieszone – skomentował dr Xu Gao z Columbia Mailman School, jeden z głównych prowadzących badania.

Aspiryna dobra na wszystko?

Aspiryna zmniejsza również ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Hamuje zlepianie się płytek krwi i tworzenie zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Skutecznie zmniejsza również ból grypowy, zębów, reumatyczny, głowy, mięśni, pourazowy. Badania przeprowadzone przez naukowców ze Stanford University School of Medicine pokazały także, że aspiryna chroni przed rozwojem czerniaka.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić