Gdy rak zajmuje wątrobę, na skórze pojawia się charakterystyczny objaw

6

Nowotwór wątroby może dawać mylące objawy i trudno go wykryć we wczesnym stadium. Sprawdź jakich symptomów tej choroby nie powinniśmy lekceważyć i jak je rozpoznać.

Żółtaczka może być oznaką raku wątroby lub trzustki
Żółtaczka może być oznaką raku wątroby lub trzustki (Getty Images)

Ból brzucha

Bóle brzucha to objaw, który może wskazywać na nowotwór wątroby. Ból, który wielu pacjentów porównuje do bólu porodowego pojawia się w prawym górnym rogu, zaraz pod żebrem. Ten silny i tępy ból odczuwalny jest szczególnie przy naciskaniu na to miejsce.
Podczas badania palpacyjnego brzucha, lekarz jest wstanie wyczuć guz, który znajduje się na brzegu wątroby. Ból w tych okolicach pojawia się jednak nie tylko wtedy, gdy rak zajmuje wątrobę. To również objaw chorych nerek lub problemów z woreczkiem żółciowym.

Utrata masy ciała

Nagły spadek masy ciała może być symptomem nowotworu wątroby, ale przyczyny tych zmian w organizmie mogą być różne. Dlatego jeżeli w ostatnim czasie szybko schudłeś, a nie wprowadziłeś zmian w jadłospisie ani nie zacząłeś nagle intensywnie ćwiczyć, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który zleci przeprowadzenie szczegółowych badań.

Utrata apetytu

Brak apetytu to kolejna potencjalna przyczyna raka wątroby. Uczycie sytości i powiększenie się obwodu w pasie, może oznaczać nadmiar wody w jamie brzusznej czyli wodobrzusze.

Żółty odcień skóry lub oczu

Żółtaczka może być oznaką raku wątroby lub trzustki. Gdy rak zajmuje wątrobę, dodatkowo pojawiają się też szorstkie zmiany skórne. Skóra przybiera wtedy ciemną, żółtą barwę, sprawiając wrażenie brudnej. W tym przypadku nie wolno zwlekać i należy jak najszybciej udać się do specjalisty, który zadecyduje czy jest to problem dermatologiczny, czy jednak powinniśmy wykonać próby wątrobowe.

Marskość wątroby

W przypadku dużej masy nowotworu, pojawiają się objawy niewydolności wątroby. Występuje wtedy zaburzenie krzepliwości krwi, któremu towarzyszy zmniejszenie poziomu glukozy oraz białka albuminy w osoczu krwi. Poza tym występują zaburzenia hormonalne, wzrost temperatury ciała i nadciśnienie w żyle wrotnej.

Wiele objawów raka wątroby łato przeoczyć. Niektóre z nich mogą być też bagatelizowane i zamiatane po dywan. Żadnych zmian nie wolno lekceważyć, gdyż tylko wczesna diagnoza daje szanse na pokonanie raka.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić