Japonia: uczą się jak się...uśmiechać! Zapotrzebowanie na takie lekcje pojawiło się po pandemii

2

55 dolarów (230 zł) kosztuje godzina lekcji u Keiko Kawano - profesjonalnej nauczycielki uśmiechu. To nie jest coś, na co skusiłby się każdy z nas. Ale w Japonii staje się coraz popularniejsze. Uczniowie Kawano przyznają, że przez ciągłe noszenie maseczek w pandemii zapomnieli, czym jest uśmiech.

Japonia: uczą się jak się...uśmiechać! Zapotrzebowanie na takie lekcje pojawiło się po pandemii
Po pandemii ludzie na nowo uczą się uśmiechu (Pexels)

Firma Kawano nazywa się "Egaoiku", co tłumaczy się dosłownie jako "Edukacja uśmiechu". W tym roku jej lekcjami zainteresowanych jest cztery razy więcej osób, niż rok wcześniej. Są to zarówno całe korporacje, jak i samorządy lokalne, które chcą w ten sposób poprawić samopoczucie swoich mieszkańców.

Nie używałam zbytnio mięśni twarzy podczas COVID, więc to dobre ćwiczenie - komentuje zajęcia jedna z ich uczestniczek, 20-letnia Himawari Yoshida, która między innymi w ten sposób chce się przygotować do wejścia na rynek pracy.

W marcu rząd Japonii zniósł zalecenie noszenia maseczek na co dzień. Jednak jak pokazują sondaże - nadal nawet 55 proc. Japończyków nosi maseczki tak często, jak dwa miesiące temu. Zdaniem Kawano przyczyną ciągłego sięgania po maseczki może być wygoda. Kobiety nie muszą dbać o makijaż, a mężczyźni ukrywać, że się nie ogolili.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mają miliony fanów i nie istnieją. Boom na influencerów wirtualnych

Uśmiech w hollywoodzkim stylu

Kawano wcześniej pracowała jako prezenterka radiowa. Lekcji uśmiechu zaczęła udzielać w 2017 roku. Do tego czasu przeszkoliła 23 inne osoby na trenerów, którzy oprócz niej prowadzą takie zajęcia w całej Japonii.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Jak się okazuje - perfekcyjny uśmiech jest wykonywany w odpowiedniej kolejności! Najpierw należy się uśmiechnąć ustami, następnie policzkami a na końcu oczami. Autorska metoda Kawano o nazwie "Hollywood Style Smiling Technique" obejmuje "półksiężycowe oczy", "okrągłe policzki" i kształtowanie krawędzi ust, efektem czego ma być odsłonięcie ośmiu zębów w górnym rzędzie szczęki. Uczniowie uśmiechają się do specjalnej aplikacji w tablecie, która ocenia czy udało im się wykonać zadanie.

Kulturowo uśmiech oznacza, że nie trzymam broni i nie jestem dla ciebie zagrożeniem. Myślę, że ludzie coraz bardziej potrzebują się uśmiechać - zauważyła Keiko Kawano.
Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić