Aleksander Sławiński| 
aktualizacja 

Koronawirus. 107-latka pokonała COVID-19

9

Holenderskie media donoszą o kobiecie, która jest prawdopodobnie najstarszą osobą wyleczoną z koronawirusa. Cornelia Ras, która zamieszkiwała jeden z tamtejszych domów opieki, ma 107 lat.

Koronawirus. 107-latka pokonała COVID-19
(Getty Images, Joao Paulo Burini)

107-letnia Cornelia Ras jest najprawdopodobniej najstarszą osobą, która pokonała koronawirusa. Mimo ponad stulecia na karku jej organizm poradził sobie z infekcją, która jest zabójcza szczególnie dla osób starszych.

Przedtem najstarszą osobą, u której wyleczono koronawirusa, był 104-latek z USA Bill Lapschies. Nieco młodsza była również 104-letnia Włoszka Ada Zanusso.

Koronawirus w domu opieki

Ras poczuła się gorzej 17 marca, dzień po swoich 107. urodzinach. Według holenderskiej gazety "Algemeen Dagblad" objawy pojawiły się u niej po tym, jak z innymi mieszkańcami domu opieki brała udział w mszy w kościele.

Wkrótce po nabożeństwie u niej i 40 innych mieszkańców ośrodka stwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2. Od tamtego czasu z powodu koronawirusa zmarło już 12 członków tej grupy. W poniedziałek lekarze stwierdzili jednak, że Holenderka pokonała chorobę.

Zobacz także: Koronawirus. Polska. Prof. Krzysztof Simon zdumiony nowymi wytycznymi. "Na co my czekamy?"

Jej siostrzenica Maaike de Grot przyznaje w rozmowie z gazetą, że nie spodziewała się tego. Szanse na ozdrowienie w tak niezwykle zaawansowanym wieku są minimalne. Według serwisu Worldometer śmiertelność COVID-19 u osób powyżej osiemdziesiątki to ponad 20 procent i wraz z wiekiem systematycznie rośnie.

Nie musi brać żadnych leków, nadal chodzi dobrze i codziennie pada na kolana, by podziękować Bogu. Wygląda na to, że nadal będzie mogła robić to wszystko - twierdzi de Grot.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić