Katarzyna Chudzik
Katarzyna Chudzik| 

Ma go 75 proc. chorych. Wczesny objaw raka trzustki

3

Rak trzustki, ze względu na późną wykrywalność, wciąż znajduje się na podium najgorzej rokujących nowotworów. Jego wczesne objawy są subtelne i często bagatelizowane, a liczba chorych na całym świecie wciąż wzrasta. Jak więc rozpoznać raka trzustki na wczesnym etapie rozwoju i dać sobie tym samym szansę na wyleczenie?

Ma go 75 proc. chorych. Wczesny objaw raka trzustki
Jakie objawy daje rak trzustki? (Licencjodawca, SeventyFour)

Wczesne objawy raka trzustki

Choć późna wykrywalność raka trzustki wynika z tego, że jest to nowotwór, który długo nie daje o sobie znać, to aż u 75 proc. pacjentów (na wczesnym etapie choroby) zaobserwowano przewlekłe zmęczenie, złe samopoczucie oraz swędzenie skóry.

W 65 proc. przypadków nowotwór atakuje głowę trzustki, co oznacza, że swędzenie pojawia się bardzo wcześnie. Nie jest to swędzenie, które może zostać przeoczone i pomylone z chwilową suchością skóry lub podrażnieniem po goleniu.

To uczucie kłucia, które powoduje chęć drapania się i wprowadza w życie znaczny dyskomfort. Można próbować go niwelować za pomocą np. leków przeciwalergicznych, ale i tak powraca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Produkty, których nie lubi twoja trzustka

Obejmuje całą powierzchnię ciała i często idzie w parze żółtaczką (widoczną na skórze i/lub w białkach oczu), gdyż guz rozwijający się w tym miejscu utrudnia przepływ żółci do jelit.

Kolejną zmianą, która powinna nas zaniepokoić, jest zmiana rytmu wypróżniania idąca w parze ze zmianą wyglądu stolca i moczu, która — jeśli nie mija po kilku dniach – zawsze powinna być konsultowana z lekarzem. W przypadku nowotworu trzustki może się okazać, że stolec jest "blady", nieco gliniasty, a mocz ciemny.

Inne objawy raka trzustki

Wśród innych możliwych objawów raka trzustki znajdują się:

  • ból brzucha i pleców (może nasilać się podczas jedzenia lub leżenia i wygaszać się podczas pochylania ciała do przodu),
  • utrata apetytu i niezamierzone utrata masy ciała,
  • nudności, wzdęcia i inne objawy niestrawności,
  • dreszcze i uderzenia gorąca.

Wymienione objawy mogą być spowodowane również innymi schorzeniami, ważne jest więc konsultowanie wszelkich niepokojących symptomów z lekarzem — zwłaszcza jeśli utrzymują się przez dłuższy czas.

Wczesne wykrycie raka trzustki może znacząco wpłynąć na rokowania i możliwości leczenia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić