aktualizacja 

Naukowcy alarmują. Kobiety, które to przeszły, są zagrożone wylewem

29

W brytyjskim czasopiśmie naukowym ukazały się wyniki najnowszych badań nad czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia u pacjentów udaru mózgu. Testy wykazały, że jedną z najbardziej narażonych jest pewna grupa kobiet. Wszystkie łączy jedno doświadczenie.

Naukowcy alarmują. Kobiety, które to przeszły, są zagrożone wylewem
Te kobiety są bardziej narażone na udar mózgu. Lekarze nie pozostawiają złudzeń (Getty Images)

Badania nad czynnikami zwiększającymi ryzyko udaru mózgu ukazały się w "British Medical Journal". Ich autorzy dowodzą, że do najbardziej narażonych należą kobiety, które mają za sobą historię co najmniej jednego poronienia.

Udar mózgu – te kobiety są na niego bardziej narażone

Jak podkreślają autorzy badania, wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że problemy doświadczane w trakcie ciąży stanowią ważny wskaźnik, z jakimi dolegliwościami będą mogły borykać się w przyszłości. Tymczasem statystyki odnośnie do udaru mózgu okazały się nieubłagane bez względu na szerokość geograficzną.

W toku prac przeanalizowano statystyki dotyczące problemów zdrowotnych aż 618 851 kobiet. Pacjentki wzięły udział w ośmiu oddzielnych testach, prowadzonych w Australii, Chinach, Japonii, Holandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Zobacz także: Zobacz też: Dieta a udar mózgu. Niepokojące wyniki badań

Pacjentki miały od 32 do 73 lat, kiedy po raz pierwszy wzięły udział w testach. Ich stan zdrowia był monitorowany przez kolejne 11 lat, na przestrzeni których 2,8 proc. (9265) przeszło co najmniej jeden udar, który nie zakończył się zgonem, a u 0,7 proc. (4003) – ze skutkiem śmiertelnym.

Te z uczestniczek badań, u których doszło do co najmniej jednego poronienia, były o 11 proc. bardziej narażone na udar niezakończony śmiercią i o 17 proc. na zgon w wyniku udaru niż pacjentki bez takiej historii medycznej. Ryzyko staje się wyższe z każdą kolejną utratą ciąży. Takie problemy medyczne są spowodowane rozszerzaniem się i blokowaniem naczyń krwionośnych.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić