Kamil S. Sikora| 

Atakuje właśnie latem. Nie lekceważ tych dolegliwości

3

Chociaż latem nasza odporność jest znacznie silniejsza, nie oznacza to, że nie powinniśmy dbać i uważać na nasze zdrowie. Podczas upalnych dni może pojawić się ból gardła i jak się okazuje, jest to dosyć częsta letnia dolegliwość. Jak go uniknąć?

Atakuje właśnie latem. Nie lekceważ tych dolegliwości
Latem też możesz nabawić się zapalenia gardła (Getty Images, andriano_cz)

Trudności w przełykaniu, ból i pieczenie. To jedna z najczęstszych dolegliwości, jakie zgłaszają latem pacjenci. Przyczyny są rozmaite i warto wiedzieć, jak wspierać nasz organizm, by nie mieć takich problemów – zwłaszcza podczas letniego wypoczynku.

Ból gardła może pojawić się na skutek gwałtownego wychłodzenia organizmu. Ma to miejsce szczególnie wtedy, gdy nasze ciało (w tym również gardło) jest mocno rozgrzane przez wysokie temperatury powietrza. Dlatego warto unikać przebywania w mocno klimatyzowanych pomieszczeniach czy samochodach, gdy wcześniej spędziliśmy sporo czasu na słońcu.

Lekarze ostrzegają, by uważać również z popularnymi metodami ochładzania organizmu. Zjedzenie lodów czy wypicie lodowatego napoju może mieć tragiczne konsekwencje dla naszego zdrowia. Niewskazane jest również wbieganie do zimnej wody, gdyż często różnica temperatur pomiędzy plażą a morzem (zwłaszcza polskim) jest bardzo duża i może się okazać zabójcza dla naszego organizmu. Takie zachowanie grozi bowiem nie tylko bólem gardła. W ten sposób narażamy się na niebezpieczny szok termiczny.

Bólu gardła nie wolno lekceważyć, gdyż jest on jednym z objawów anginy. Ta choroba często atakuje właśnie latem. Jeśli oprócz tego masz wysoką gorączkę, bóle mięśni i stawów, a także zauważyłeś u siebie powiększone migdałki, to jak najszybciej powinieneś udać się do lekarza.

Jeśli jednak angina została wykluczona, by uśmierzyć ból gardła, z pomocą przychodzą stare, sprawdzone domowe metody. Możesz sięgnąć po mleko z dodatkiem czosnku i miodu. To mikstura o działaniu przeciwbakteryjnym więc będzie doskonałym wyborem. Pomóc może także odżywczy rosół drobiowy oraz płukanie gardła wywarem z szałwii, rumianki, a także mięty. Polecane jest także zjedzenie łyżeczki oliwy z oliwek, która będzie działała jak naturalny kompres nawilżający gardło.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić