Kamil S. Sikora| 

Nie łączymy go z tarczycą. Sygnał, że hormony szaleją

13

Nieprawidłowa praca tarczycy wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, a chory może odczuwać zarówno dolegliwości fizyczne, jak i psychiczne. Nieleczona tarczyca powoli wyniszcza ciało, dlatego nie wolno lekceważyć objawów, które powoduje. Oto objawy nadczynności tarczycy, które mogą pojawić się na naszych stopach.

Nie łączymy go z tarczycą. Sygnał, że hormony szaleją
Objawy chorej tarczycy pojawiają się na stopach (East News)

Drażliwość, bezsenność, stany lękowe, problemy z koncentracją, tachykardia, przyspieszone tętno, a także drżenie mięśni, to tylko niektóre objawy nadczynności tarczycy. Chorzy zmagają się z nadmiernym wypadaniem włosów, większą potliwością czy pojawiającymi się nagle uczuciami gorąca. Symptomy mogą dotyczyć również naszych kończyn dolnych, dlatego warto zwrócić na nie szczególną uwagę.

Jedną ze zmian mogącą świadczyć o tym, że cierpimy na nadczynność tarczycy są modzele. To nic innego jak zrogowaciałe, brzydko wyglądające zgrubienia na stopach. Ich pojawienie się jest spowodowane wzmożonym namnażaniem się naskórka. Niestety modzele to problem nie tylko estetyczny. Zmiany te powodują ból podczas chodzenia, co znacznie obniża sprawność i normalne funkcjonowanie chorego.

U osób zmagających się z nadczynnością tarczycy może również pojawić się silny ból, zwłaszcza w okolicach stóp. Objaw nasila się szczególnie wieczorem. Symptom ten jest związany z osłabieniem siły mięśniowej, która jest konsekwencją nieprawidłowej pracy tarczycy.

Innym znakiem ostrzegawczym może być nadmierne pocenie się stóp. Objaw ten dotyczy jednak nie tylko stóp, ale i dłoni, dlatego warto zwrócić uwagę, czy w ostatnim czasie, pomimo żadnych zmian w diecie czy naszej codziennej aktywności, nie pocimy się intensywniej niż wcześniej.

W przebiegu nadczynności tarczycy mogą pojawić się także problemy skórne, takie jak czerwone plamy, którym towarzyszy uporczywy świąd. Zmiany te są zauważalne nie tylko na stopach, ale i łydkach czy podudziach.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić