Nie pomyl go z pietruszką. Może wywołać paraliż

6

Blekot pospolity to roślina, która wyglądem przypomina pietruszkę. Na pierwszy rzut oka łatwo je pomylić. O ile jednak pietruszka jest przydatna w kuchni i przynosi profity naszemu organizmowi, o tyle blekot pospolity może nawet doprowadzić do śmierci człowieka. Jak go rozpoznać?

Nie pomyl go z pietruszką. Może wywołać paraliż
Nie pomyl go z pietruszką. Może wywołać paraliż (Adobe Stock)

Osoby uprawiające warzywny ogródek na tyłach domu czy też działce doskonale zdają sobie sprawę z tego, że wśród cennych warzyw często rosną chwasty. Zwykle są one nieszkodliwe, ale konieczność ich ciągłego plewienia potrafi podnieść ciśnienie. Wśród niepożądanych roślin są jednak takie, które mogą okazać się zabójcze dla człowieka.

Nie pomyl go z pietruszką. Może wywołać paraliż

Blekot pospolity to ziele, które występuje w Europie, na Kaukazie i Azji Zachodniej. Biorąc pod uwagę jego szkodliwy wpływ na człowieka, warto o nim wiedzieć. Zwłaszcza że przyjmuje się na niemal każdym podłożu i świetnie radzi sobie w każdej glebie. W Polsce można go spotkać na nizinach, jak i w rejonach górskich.

Powszechne występowanie niepożądanej rośliny wynika z faktu, że nasiona blekotu zachowują zdolność kiełkowania przez wiele lat. Potrafią do tego przetrwać w niekorzystnych warunkach, a jeden chwast jest w stanie wyprodukować od 500 do 600 nasion.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sprowadzenie węgla do Polski to za mało? "Może dotrzeć za późno"

Blekot pospolity podobny jest do natki pietruszki. Niektórzy nazywają go "psią pietruszką". To rodzi niebezpieczeństwo, bo podczas zrywania warzyw w przydomowym ogródku możemy pomylić rośliny. Chwast cechuje się nagą łodygą, która w środku jest pusta. Osiąga wysokość od 10 do 50 cm. Liście blekotu są błyszczące od spodu, szerokie od łodygi i kończące się w szpic.

W przypadku omawianego chwastu mowa o zielu jednorocznym, które kwitnie od czerwca do października. Jego kwiaty są drobne, o białej barwie.

Blekot pospolity jest niebezpieczny dla człowieka i zwierząt, bo zawiera w sobie związki chemiczne, takie jak koniina, cynapina, kwas mrówkowy i kwas masłowy.

Koniina potrafi być zabójcza dla człowieka w przypadku przyjęcia 0,5-1,0 g tej substancji. Charakterystyczny, piekący smak blekotu pospolitego powinien być dla nas ostrzeżeniem. To właśnie koniina odpowiada w pierwszej chwili za podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego, a ostatecznie prowadzi do paraliżu układu nerwowego.

W przypadku zatrucia blekotem pospolitym, mogą wystąpić takie objawy jak brak apetytu, drgawki rozszerzone źrenice i zaburzenia równowagi. W przypadku spożycia większej dawki ziela dochodzi do paraliżu, a nawet śmierci. W przypadku zwierząt, które zjadły spore ilości chwastu, diagnozowano m.in. pośmiertnie krwotok z płuc i silną biegunkę.

Jeśli podejrzewamy, że zatruliśmy się chwastem, powinniśmy niezwłocznie wezwać pogotowie. Można też próbować wywołać wymioty.

Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić