Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 

Oceń ryzyko swojej śmierci. Prosty test

18

Chcesz ocenić, czy znajdujesz się w grupie osób, które są bardziej narażone na śmierć w ciągu najbliższych 10 lat? Wystarczy, że wykonasz prosty test. Polega on na tym, by stanąć na jednej nodze i wytrzymać w tej pozie przez 10 sekund. Jeśli nie jesteśmy w stanie utrzymać równowagi przez taki okres czasu, naukowcy nie mają dla nas dobrych informacji.

Oceń ryzyko swojej śmierci. Prosty test
Oceń ryzyko swojej śmierci. Prosty test (Pixabay, mohammadaasim)

Osoby w średnim i starszym wieku, które nie potrafią utrzymać równowagi na jednej nodze, stojąc w takiej pozie przez 10 sekund, w ciągu 10 lat umierają prawie dwukrotnie częściej niż osoby, które poprawnie wykonują to ćwiczenie. Do takiego wniosku dotarł zespół badaczy, do którego należą przedstawiciele medycyny z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Australii, Finlandii i Brazylii.

Przyczyny zgonów badanych osób były różne, a obserwacja naukowców trwała aż przez 12 lat. Wyniki raportu opublikowano w prestiżowym czasopiśmie medycznym "British Journal of Sports Medicine".

Oceń ryzyko swojej śmierci. Prosty test

Zespół badaczy obrał sobie za cel znalezienie i zgłębienie powiązań pomiędzy równowagą a śmiertelnością. Nie było dla nich tajemnicą to, że brak równowagi może świadczyć o gorszym stanie zdrowia. Wynikać może bowiem chociażby z otyłości, która z kolei powoduje m.in. choroby serca.

Wcześniejsze badania wykazały, że jeśli nie potrafimy zachować równowagi stojąc na jednej nodze, znajdujemy się w gronie osób, u których wyższe jest prawdopodobieństwo wystąpienia udaru. Równocześnie takie osoby gorzej wypadają też w testach sprawności umysłowej, co z kolei sugeruje powiązania z demencją.

Zdaniem naukowców, najnowsze odkrycie jest na tyle szokujące, że podstawowy test sprawności polegający na kontroli równowagi powinien być elementem rutynowej kontroli zdrowia seniorów podczas wizyty u lekarza.

Badanie objęło 1702 osób w wieku od 51 do 75 lat, u których nie występował problem z chodzeniem. Zostały one poproszone o to, by stały na jednej nodze bez jakiejkolwiek pomocy przez 10 sekund. Zadbano przy tym o standaryzację ćwiczenia - stopa nogi podniesionej oparta była o nogę stojącą, zaś ręce trzymano po bokach ciała. Badani mieli po trzy próby na każdą kończynę.

Okazało się, że co piąta osoba (21 proc.) nie zaliczyła testu. Im wyższy był wiek badanych, tym gorsze stawały się rezultaty. W gronie osób 51-55 lat z wyzwaniem nie poradziło sobie jedynie 5 proc. W grupie 71-75 lat odsetek wynosił już 54 proc.

W ciągu dekady od badania zmarły 123 osoby. Choć przyczyny zgonów były różne, to eksperci doszli do wniosku, że brak równowagi można powiązać z aż 84 proc. większym ryzykiem śmierci.

Każda z badanych osób była białego koloru skóry i pochodziła z Wielkiej Brytanii, dlatego naukowcy podkreślili, że w innych grupach etnicznych czy narodowościowych eksperyment mógłby przynieść nieco inne rezultaty. Są jednak przekonani, że prosty test sprawności zapewnia "szybką i obiektywną" informację co do stanu zdrowia pacjenta.

Zobacz także: Małpia ospa chorobą homoseksualistów. Ekspert: ''wirus w sieci ścisłych powiązań seksualnych''
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić