Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Oceń ryzyko swojej śmierci. Prosty test

15
Podziel się:

Chcesz ocenić, czy znajdujesz się w grupie osób, które są bardziej narażone na śmierć w ciągu najbliższych 10 lat? Wystarczy, że wykonasz prosty test. Polega on na tym, by stanąć na jednej nodze i wytrzymać w tej pozie przez 10 sekund. Jeśli nie jesteśmy w stanie utrzymać równowagi przez taki okres czasu, naukowcy nie mają dla nas dobrych informacji.

Oceń ryzyko swojej śmierci. Prosty test
Oceń ryzyko swojej śmierci. Prosty test (Pixabay, mohammadaasim)

Osoby w średnim i starszym wieku, które nie potrafią utrzymać równowagi na jednej nodze, stojąc w takiej pozie przez 10 sekund, w ciągu 10 lat umierają prawie dwukrotnie częściej niż osoby, które poprawnie wykonują to ćwiczenie. Do takiego wniosku dotarł zespół badaczy, do którego należą przedstawiciele medycyny z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Australii, Finlandii i Brazylii.

Przyczyny zgonów badanych osób były różne, a obserwacja naukowców trwała aż przez 12 lat. Wyniki raportu opublikowano w prestiżowym czasopiśmie medycznym "British Journal of Sports Medicine".

Oceń ryzyko swojej śmierci. Prosty test

Zespół badaczy obrał sobie za cel znalezienie i zgłębienie powiązań pomiędzy równowagą a śmiertelnością. Nie było dla nich tajemnicą to, że brak równowagi może świadczyć o gorszym stanie zdrowia. Wynikać może bowiem chociażby z otyłości, która z kolei powoduje m.in. choroby serca.

Wcześniejsze badania wykazały, że jeśli nie potrafimy zachować równowagi stojąc na jednej nodze, znajdujemy się w gronie osób, u których wyższe jest prawdopodobieństwo wystąpienia udaru. Równocześnie takie osoby gorzej wypadają też w testach sprawności umysłowej, co z kolei sugeruje powiązania z demencją.

Zdaniem naukowców, najnowsze odkrycie jest na tyle szokujące, że podstawowy test sprawności polegający na kontroli równowagi powinien być elementem rutynowej kontroli zdrowia seniorów podczas wizyty u lekarza.

Badanie objęło 1702 osób w wieku od 51 do 75 lat, u których nie występował problem z chodzeniem. Zostały one poproszone o to, by stały na jednej nodze bez jakiejkolwiek pomocy przez 10 sekund. Zadbano przy tym o standaryzację ćwiczenia - stopa nogi podniesionej oparta była o nogę stojącą, zaś ręce trzymano po bokach ciała. Badani mieli po trzy próby na każdą kończynę.

Okazało się, że co piąta osoba (21 proc.) nie zaliczyła testu. Im wyższy był wiek badanych, tym gorsze stawały się rezultaty. W gronie osób 51-55 lat z wyzwaniem nie poradziło sobie jedynie 5 proc. W grupie 71-75 lat odsetek wynosił już 54 proc.

W ciągu dekady od badania zmarły 123 osoby. Choć przyczyny zgonów były różne, to eksperci doszli do wniosku, że brak równowagi można powiązać z aż 84 proc. większym ryzykiem śmierci.

Każda z badanych osób była białego koloru skóry i pochodziła z Wielkiej Brytanii, dlatego naukowcy podkreślili, że w innych grupach etnicznych czy narodowościowych eksperyment mógłby przynieść nieco inne rezultaty. Są jednak przekonani, że prosty test sprawności zapewnia "szybką i obiektywną" informację co do stanu zdrowia pacjenta.

Zobacz także: Małpia ospa chorobą homoseksualistów. Ekspert: ''wirus w sieci ścisłych powiązań seksualnych''
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(15)
Pytanie
3 dni temu
Nie czytam ściewra na o2 tylko przewijam i komentuję: jak to jest być takim ściewrem jak jesteście?
T@R&A
4 dni temu
Kolejne bzdury pokroju O2...
Głupota
6 dni temu
nie boli i rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie.
emeryt
7 dni temu
Podszywanie sie Ignoranta- nibyredaktora pod naukowe opienie, swiadczy o kompletnej niewiedzy i nie przeczytaniu ani jednej ksiązki na temat biologi , nie mowiac o fizjolologii. Cep pisze bzdury dla pieniedzy i ma nadzieje, ze sa glupsi od niego.
Hahaha
1 tyg. temu
Spać albo szarpać karuzele! I przestać szczekać 🤣
Pufpur
1 tyg. temu
Błędnik decyduje o stanie zdrowia. Zamelduj
Kusy83
1 tyg. temu
A 5 letnie dziecko nie ustoi nawet 2 sekund czy to oznacza że do 2 lat umrze ?
Iwa
1 tyg. temu
Jak PO itp wyjadą z Polski to pożyje dłużej.
Sabat
1 tyg. temu
Nikt nie zna dnia ani godziny
Predator
1 tyg. temu
Test nie ma znaczenia a wynik jest jeden - Covid
Piotr
1 tyg. temu
Jak badanie w angli to napewno jest prawdziwe wszyscy durnie pochodza z angli
JA CIE NIE MO...
1 tyg. temu
Mam 67lat i bez problemu ustałam do 30,nogę sama opuściłam bo wyszłoby że będę żyła wiecznie... Czy jestem nieśmiertelna ?
Co na to
1 tyg. temu
bocian? Siano w głowie?
Smutne
1 tyg. temu
Dużo ludzi dożywa do 20 roku a później czekają na pochówek 50 lat lub więcej
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić