Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|
aktualizacja

Rewolucja w 500+? Te wieści mogą zaskoczyć

24
Podziel się:

Trybunał Konstytucyjny wydał opinię, która wskazuje na to, że dziecko jest "podmiotem odrębnym wobec matki" od chwili poczęcia. Czy w związku z tym 500 plus powinno być wypłacane wcześniej niż od momentu narodzin? Temat trafił na tapet.

Rewolucja w 500+? Te wieści mogą zaskoczyć
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, Kinek00)

Trybunał Konstytucyjny uważa, że "życie ludzkie, byt człowieka zaczyna się od chwili poczęcia; nawet jeżeli w pewnej fazie rozwoju życie człowieka zależy od życia matki, od organizmu matki".

Dziecko poczęte nie może być traktowane jedynie jako fragment organizmu matki - jest bytem, podmiotem odrębnym wobec matki - czytamy w uzasadnieniu wyroku, który uznał część zapisów ustawy antyaborcyjnej za niezgodne z konstytucją.

Tę opinię na uwadze ma poseł Lewicy Marek Rutka. Postanowił on wystąpić o przyznawanie świadczenia 500+ za okres, gdy jego córka była dzieckiem poczętym. Otrzymał jednak decyzję odmowną.

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" podkreślił, że w ten sposób chciał udowodnić, że państwo polskie za rządów PiS działa tak, jak mu wygodnie. Chodzi o to, że w różnych przypadkach różnie decyduje o tym, kiedy dziecko zaczyna być dzieckiem.

500 plus od poczęcia dziecka?

Tymczasem doszło do dość zaskakującego zwrotu. Okazuje się, że ktoś uznał, iż pomysł udzielania wsparcia od chwili poczęcia może być sensowny. Portal natemat.pl donosi, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opłaciło badanie m.in. poziomu skuteczności takiej koncepcji.

Wiele dyskusji wśród badanych wzbudzał zapis dotyczący możliwości wypłacenia świadczenia na każde dziecko od momentu jego poczęcia. Część badanych uznała ten pomysł za dobre rozwiązanie, szczególnie biorąc pod uwagę wysokie koszty badań prenatalnych, wizyt lekarskich, a także wszystkie inne wydatki związane z przygotowaniem się na narodziny dziecka. Inni respondenci negatywnie ocenili zaproponowane zmiany, wątpliwości budziło przede wszystkim niedoprecyzowanie kwestii związanej z poronieniem i związanym z tym zwrotem świadczenia. Inni badani wypowiadali się na temat zaproponowanego rozwiązania negatywnie - podkreślono w raporcie z badania.

Czy dojdzie do rewolucji w 500 plus i środki będą wypłacane już przed narodzinami dziecka? Na ten moment trudno stwierdzić, czy jest na to jakaś szansa.

Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(24)
Roszcze
3 dni temu
To PiS wymyślił to niech płaci
niestety
3 dni temu
Przed wyborami to będą płacić zaraz po stosunku, byle zagłosować pispozytywnie.
PRL-BIS
3 dni temu
Absurdu czas
Trzeżwy
3 dni temu
Ja bym poszedł dalej....Za każdą gotowość do stosunku powinien być wypłacany godny ryczałt....Byłbym wtedy miliarderem;) ....Obajtek i Morawiecki byliby przy mnie biedakami....
Polonus
4 dni temu
I taki Cymbał jest posłem w naszym Sejmie! Niech jeszcze zapyta czy by mu nie wypłacili 500+ od okresu pierwszej masturbacji kiedy się dowiedział, że coś mu tam kąpię!
loganty
4 dni temu
Rewolucja to będzie jak przestaną płacić bogaczom i patologii...
Adek
4 dni temu
To wasze wspaniale rozdawnictwo rodzic powinien dostawac na dziecko juz w momencie kiedy pomyslal o potomstwie ...
Rolnik
4 dni temu
500 plus jest przykładem prawa stanowionego. Od urodzenia do 18 r.ż. nie do zakonczenia edukacji jak alimenty itp. Czego nie rozumiecie? Jak wpisząw ustawę że od 12 roku życia do 25 to też tak będzie bo wynika z przyjętej ustawy a nie z przemyśleń jakichś...
TZACZARoTAN T
4 dni temu
a te 500+ dlA zaroDkA roDziC w CiAzy wloZy sobiE w SzpAre TapyT
TZACZARoTAN T
4 dni temu
a te 500+ dlA zaroDkA to roDziC wyDa na zabAwkE dlA zaroDkAna pRztyklAd pilkE kToRe roDziC wEpChA sobiE w SZpArE TapyT
TZACZARoTAT T
4 dni temu
dac pRawo wyboRcze dlA zaroDkow
Przyszłość
4 dni temu
To znaczy że ma prawo sam decydować o sobie. Można go np. w 2 miesiącu wyjąć podłączyć pod aparaturę niech zdecyduje jakiej chce być płci, w jakim kraju się urodzić kim mają być jego rodzice...
Faust
4 dni temu
W trybunale wcale nie siedzą mądrzy co widać w ich orzeczeniach. Tytuły mgr i profesorskie nie gwarantują ani mądrości ani przyzwoitości i moralności.
Anty elity
4 dni temu
Religie i elity uczłowieczyli płody, embriony, zygoty i zarodki nazywając je dziećmi oraz zakazują antykoncepcji i aborcji oraz nakazują ludziom zawierać tradycyjne małżeństwa po to żeby ludzie rodzili jak najwięcej dzieci bo kapłani i elity potrzebują jak najwięcej niewolników żeby ci robili na nich oraz ginęli ich wojnach oraz żeby elity i kapłani mieli kogo gnębić i nad kim się wywyższać! I dlatego elity i religie zmuszają ludzi do posiadania jak najwięcej dzieci i o to cała prawda o tym co tak naprawdę kryje się za zakazem antykoncepcji i aborcji pod przykrywką ochrony życia oraz tępieniu homoseksualizmu, gender i lgbt oraz o ochronie instytucji małżeństwa. Aborcja, antykoncepcja, homoseksualizm, bezwyznaniowość oraz nie zawieranie tradycyjnych małżeństw w świątyniach są niewygodne dla władców państw (np prezydent, cesarz, król) elit i kapłaństwa i dlatego z tym walczą i je demonizują. I o to cała prawda o islamie, hinduizmie, buddyzmie, chrześcijaństwie i judaizmie i innych patriarchalnych i mizoginistycznych religiach.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić