Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ABA
|
aktualizacja

To bardzo popularny nałóg. Naukowcy uchwycili reakcję ludzkiego płodu

6
Podziel się:

Naukowcy z Uniwersytetu w Durham opublikowali zdjęcia USG, na których widać reakcję płodu na palenie papierosów. Badania wykazały, że dzieci palących kobiet mają problem z rozwojem układu nerwowego.

To bardzo popularny nałóg. Naukowcy uchwycili reakcję ludzkiego płodu
Zdjęcia USG dzieci, których matki paliły (Durham University)

Badanie zostało przeprowadzone na Uniwersytecie Durham w Wielkiej Brytanii pod przewodnictwem dr Nadji Reissland. Grupa naukowców, chcąc przekonać się, na jakie bodźce reaguje rozwijający się płód, przeprowadziła serię badań.

Palenie w ciąży. Oto wpływ nikotyny na płód

W kilku badaniach wykorzystano ultrasonografię 4D. Naukowcy obserwowali zachowania 8 dziewczynek oraz 7 chłopców. Dzięki temu wiadomo, że płód bardzo szybko zaczyna robić miny i gesty, które wyrażają jego uczucia czy emocje.

Badania wykazały, że mimika twarzy staje się bogatsza wraz z rozwojem dziecka. Zdaniem Nadji Reissland, autorki badań, w ten sposób dzieci ćwiczą jeszcze przed przyjściem na świat, aby później móc komunikować swój dyskomfort dorosłym. Reissland uważa także, że bogata mimika dziecka może świadczyć o prawidłowym rozwoju.

Naukowcy przeanalizowali mimikę tych dzieci, których matki paliły w ciąży. Płody były niespokojne. Znacznie częściej się ruszały i wykonywały dodatkowe gesty. To wskazuje, że nikotyna lub inne toksyny z dymu mają duży wpływ na rozwój płodu.

Wzory min płodu różnią się znacznie między płodami matek, które paliły, a płodami matek, które nie paliły. Wyniki te wskazują na fakt, że ekspozycja na nikotynę sama w sobie ma wpływ na rozwój płodu, poza takimi skutkami jak dodatkowy stres czy depresja - powiedziała Reissland, dodając, że potrzebne są pogłębione badania w tej dziedzinie.

Płody częściej ruszały rękami i ustami. Ich aktywność nie malała wraz z postępem ciąży. U prawidłowo rozwijających się płodów taka aktywność spada z upływem czasu. To sugeruje, że płody mogą mieć opóźniony rozwój w ośrodkowym układzie nerwowym.

Zobacz także: Złoty skarb z Warny. Niezwykłe odkrycie w Bułgarii
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
paranoya
miesiąc temu
Nie ma ciąży niechcianej gdy stosunek jest chciany. A przynajmniej u ludzi myślących.
Daria
2 miesiące temu
Moja mama też paliła teraz mam problemy od dziecka słaba odporność, później naczyniak jamisty...
orkiz
2 miesiące temu
Naprawdę . Nie wieżę że takie rzeczy na lewackim portalu O2. Przyznajecie w ten sposób że to jednak ŻYWY CZUJĄCY CZŁOWIEK a nie coś co można bezkarnie zabić wedle hasła "moja macica mój wybór". Następny artykuł powinien być " Wielka wpadka O@ , nie uwierzycie do czego się przyznali " :):):)
Alf
2 miesiące temu
Dziecka człowieka a nie płodu!!!
Gin guru
2 miesiące temu
Na dym z papieroska płód reaguje ale na aborcje to już nie ...
Ugfx
2 miesiące temu
Spokojnie można palić a później skoczyc na jeden dzień do NL na zabieg. Bzdurny kraj, głupie zwyczaje :)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić