Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KGG
|
aktualizacja

Pierwszy objaw parkinsona. Pojawia się po 40-stce

26
Podziel się:

Choroba Parkinsona jest neurodegeneracyjną chorobą ośrodkowego układu nerwowego. Atakuje zwykle między 40. a 60. rokiem życia, ale może pojawiać się też u ludzi młodszych. Rozwija się bardzo powoli, a pierwsze widoczne objawy mogą pojawić się dopiero po kilku latach. Jak rozpoznać objawy, które mogą zwiastować nadejście choroby?

Pierwszy objaw parkinsona. Pojawia się po 40-stce
(Getty Images)

Pogorszenie węchu

Z badań wynika, że osoby chore na parkinsona, na kilka lat przed ujawnieniem się choroby, zaczęły mieć problemy z węchem. Wielu z nich nawet nie zdawało sobie sprawy z tego, że ten zmysł się u nich pogorszył. Dopiero podczas testów okazało się, że nawet 90 proc. osób chorych na parkinsona straciło węch.

Problemy ze snem

Zaburzenia zachowania w czasie snu REM, czyli parasomia snu REM, to kolejny objaw choroby Parkinsona, który pojawia się na długo przed innymi objawami. Szacuje się, że od 15 do 60 proc. pacjentów cierpiących na parkinsona ma objawy parasomii snu REM. Charakteryzuje się ona gwałtownymi ruchami podczas snu. Towarzyszą im tzw. żywe marzenia senne. Co więcej, zdarza się, że chory podczas snu doświadcza poważnych urazów.

Problemy trawienne

Kolejnym nietypowym objawem, który może pojawiać się na długo przed innymi symptomami choroby Parkinsona, są uciążliwe zaparcia i problemy z trawieniem. U osób chorych na parkinsona występuje szereg problemów związanych z działaniem układu pokarmowego.

Przez zwolnioną perystaltykę jelit częściej dochodzi do powstawania zaparć. Ten objaw może pojawiać się nawet na kilkanaście lat przed innymi.

Zaburzenia depresyjne

Depresja i zaburzenia lękowe często towarzyszą chorym na parkinsona. Wynika to ze zmian, jakie zachodzą w równowadze chemicznej mózgu. Mogą się one pojawiać nawet 10 lat przed objawami związanymi z zaburzeniami ruchu.

Mikrografia

Zaburzenie neurologiczne zwane mikrografią to również jeden z objawów choroby Parkinsona. Mikrografia to inaczej stopniowe zmniejszanie liter w trakcie pisania, przez co wyrazy stają się coraz mniej czytelne. Zmiana charakteru pisma może być sygnałem, że w mózgu rozwijają się zmiany neurodegeneracyjne.

Jeżeli zauważyłeś u siebie podobne objawy, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(26)
Kicia
rok temu
Koty i pieski podczas snu mają te objawy charakterystyczne dla REM. "... pacjentów cierpiących na parkinsona ma objawy parasomii snu REM. Charakteryzuje się ona gwałtownymi ruchami podczas snu. Towarzyszą im tzw. żywe marzenia senne." O kurcze blednij !
Dobromirql
rok temu
Kiepska sytuacja...
pawel
rok temu
a już myślałem że problemy z erekcją...
wro
rok temu
I co w związku z tym...? Co dalej? Mamy zaobserwować objawy, zestawić z pół milionem innych i udać się do POZ??? Podać lekarzowi 500 kartek zapisanych drobnym druczkiem i powiedzieć że mamy wątpliwości co nas martwi... Następnie skonfrontować to z sanepidem a potem wrócić do domu i, w ramach leczenie prewencyjnie się powiesić...? Lecząc parkinsona, okaże się że zapomnieliśmy o Alzhaimerze a w akcie zgonu i tak napiszą nam że zmarliśmy na covid... Czego nie rozumiecie...?
Obserwator194
rok temu
Mój sąsiad ma parkinsona gdyż bez powodu zapisał sie do lewicy...i chodzi śpiewać w chórze kościelnym...
kocia
rok temu
ale fajnie ,nie ma Pielęgniarek ,nie ma Ratownikow Medycznych,ale za to mamy Magistrow jak ruscy imzynierow
Rychu
rok temu
O matko człowieku Ty juz nic więcej nie pisz,masakra
Grze
rok temu
do redakcji o2. Przestańcie pisać ciągle o pieprzonych chorobach -nie jedz tego bo rak tamtego bo parkinson...itd Piszcie o ciekawych nie dołujących rzeczach
proszęopomoc
rok temu
. ,, ,mam na imię Ola.., Jestem samotną mamą, zanim opowiem ,..chciałabym Bardzo Przeprosić za ten komentarz mam nadzieję, że Nikogo Nie Obrażam ten sposób.,Bo wiem, że to nie jest miejsce na to wszystko ... Jednak już nie wiem co robić.. Nie Mam Już Wyjścia., Mój Synek jest dla mnie moim Całym Światem. .,Niespełna miesiąc temu Straciłam Pracę na skutek Pandemii.. Zostałam Bez Środków do Życia...Staram się zapewnić Synkowi wszystko co mogę, ale Stanęłam na Dnie., Nie mam Pieniędzy na Codzienne Życie..Dwa dni temu Syn chciał abym kupiła mu gazetę Minerały Świata,. Zabrakło mi 0,31 gr w kiosku i tłumaczyłam Pani, że mieszkamy blisko i jak tylko będę miała jakieś pieniądze to Odrazu Doniosę. Prosiłam ze Łzami w Oczach,. na nic się to nie zdało,. Jak podeszłam do Niego bez gazetki powiedział tylko: Chodź mamuś ..,Nigdy Nie zapomnę Jego Oczu..,Wtedy zdałam sobie sprawę, że jak mi ktoś nie Pomoże to Sama Nie dam sobie Rady..Jestem zdrowa, ręce Garną Się mi do Pracy tylko, Nie Mam Gdzie,.Poszłabym gdzieś na noc sprzątać,ale jestem Sama z Dzieckiem i nie mam Go z kim zostawić.Nigdy jeszcze nie byłam w takiej Sytuacji.Pracowałam,,,. starczało na mieszkanie i skromne życie..Synek Nigdy nie chodził Głodny...,Byle Tylko mój Skarb miał wszystko co potrzeba. Nocami płaczę bo już nie daje rady,.Ta sytuacja Mnie Przerasta,, Jestem Załamana.Czuję, że zawodzę jako Matka. Jeśli Jest ktoś tutaj, kto po prostu chciałby choć trochę Pomóc., będę Wdzięczna do końca swojego życia., Każdy Gest jest dla nas wielką Pomocą. Dziękuję z góry, z Całego Swojego Serca,, Życzę Wszystkim udanej soboty,.Ola z Torunia,, SGB Bank Spółdzielczy w Toruniu 34 9511 0000 0000 5461 3000 0010 NASZ ADRES ZAMIESZKANIA I ZAMELDOWANIA: 87-100 Toruń ul. Jana III Sobeskiego 35/7. .,. '
Ania
rok temu
Jak czytam objawy chorób to chyba mam wszystkie. Po co to pisać! To tak jakby diogozował dr. Google
Ja robot
rok temu
Wygląda na to, czyli ktoś na Ziemi wyprodukował genetyczne "buble" . Trzeba iść za ciosem.
masym
rok temu
mam 30 i mam to wszystko plus jeszcze kilka innych objawów. Dzisiaj lekarz specjalista zawsze stwierdza blachostkę lub lekceważy a potem albo za późno albo trzeba się wręcz prosić o badania tracąc cenny czas
Hary
rok temu
A ja myślałem ze to objawy COVIDu
Zorro
rok temu
Ja mam objawy parkinsona bo czytam w necie te wszystkie brednie i dobre rady.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić