Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz
Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz| 

Pojawia się bez zmiany diety. Ostrzega, że rak zajął wątrobę

114

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że z roku na rok liczba pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem wątroby wzrasta. Wiele przypadków jest rozpoznawanych zbyt późno, gdyż chorzy często bagatelizują niektóre objawy tego nowotworu. Na jakie nietypowe symptomy należy zwrócić uwagę?

Pojawia się bez zmiany diety. Ostrzega, że rak zajął wątrobę
Rak wątroby często daje nietypowe objawy (RealPeopleGroup)

Dieta bogata w wysokoprzetworzoną żywność, nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów, wieloletnie przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, czy uwarunkowania genetyczne, to główne czynniki zwiększające ryzyko rozwoju raka wątroby. Ten podstępny nowotwór może się jednak rozwinąć również u osób, które nie znajdują się w grupie ryzyka.

Oprócz regularnych badań warto też zwrócić uwagę na nietypowe objawy, które może wysyłać nasze ciało. Jednym z nich jest ból brzucha pojawiający się w prawym górnym rogu, tuż pod żebrem. Chorzy mówią o tępym bólu. Pojawia się on, gdy guz rozwinął się na brzegu wątroby.

Zaniepokoić powinna nas także nagła utrata masy ciała, która nie jest wynikiem zmiany diety czy zwiększonej aktywności fizycznej. Chudnięcie może mieć wiele przyczyn, dlatego przy tym objawie należy jak najszybciej wykonać próby wątrobowe. Jednym z objawów raka wątroby jest również brak apetytu oraz powiększony obwód brzucha. Te objawy łączą się ze sobą. Gdy w jamie brzusznej znajduje się nadmiar płynu rozwija się wodobrzusze, które powoduje, że uczucie sytości pojawia się znacznie szybciej i częściej niż zazwyczaj.

Kolejny objaw mogący świadczyć o raku wątroby, to żółty kolor oczu lub skóry. Jest to symptom żółtaczki, która towarzyszy temu nowotworowi. Pojawiają się również w przebiegu raka trzustki. Żółta, lub ciemna barwa skóry powinna nas skłonić do wykonania odpowiednich badań. Gdy guz na wątrobie jest dużych rozmiarów, u chorego może rozwinąć się również niewydolność wątroby. W tym stadium bardzo często jedynym ratunkiem jest przeszczep wątroby.

Warto pamiętać, że rak wątroby wykryty we wczesnej fazie może być uleczalny. Im później zdiagnozowany nowotwór, tym mniejsze szanse na przeżycie walki z tym trudnym przeciwnikiem.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić