Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KAM
|

Toksyczna substancja. Może powodować raka wątroby

6
Podziel się:

To szkodliwa substancja, która jest od dawna obecna w produktach spożywczych. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ostrzega, że może uszkodzić wątrobę i przyczynić się do rozwoju nowotworu. Dowiedz się, gdzie występuje furan.

Furan może przyczyniać się do rozwoju raka
Furan może przyczyniać się do rozwoju raka

Furan to związek chemiczny, który w sposób naturalny powstaje podczas obróbki termicznej żywności bogatej w węglowodany, witaminę C oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Znajduje się w smażonych, podgrzewanych i gotowanych daniach, ale sporo furanu zawierają również gotowe produkty w słoikach, przetwory pakowane hermetycznie i jedzenie w puszkach.

Według badaczy z Uniwersytetu w Barcelonie kawa także jest bogatym źródłem furanu. Naukowcy twierdzą, że najwięcej tej substancji jest obecne w kawie z ekspresu kapsułkowego. Furan stosuje się również w przemyśle chemicznym. Wchodzi w skład m.in. leków, lakierów, żywic i środków owadobójczych.

Furan wykazuje właściwości kancerogenne, co zostało udowodnione podczas eksperymentów naukowych z udziałem zwierząt. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem wpisała furan na listę związków potencjalnie rakotwórczych. Częsty kontakt z tym związkiem chemicznym uszkadza komórki w naszym ciele i zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu jelit, pęcherzyka żółciowego i wątroby. Furan kumuluje się w nerkach i wątrobie. Może dostać się do organizmu przez żywność i wchłaniać się w jelitach lub wchłania się drogą inhalacyjną na skutek palenia papierosów.

Nie sposób całkowicie uniknąć spożywania furanu, jednak można ograniczyć jego ilość w naszym jadłospisie. Możemy to zrobić np. podgrzewając potrawy bez użycia przykrywki i włączając do codziennego menu więcej świeżej żywności i produktów nieprzetworzonych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
Kol
rok temu
Trwa polowanie na ludzi
Europejka
rok temu
Skoro ta szkodliwość jest udowodniono, to producenci powinni mieć obowiązek ostrzegania klienta przed tym związkiem. Najlepiej symbolem dla środków trujących! Wtedy wybór czy kupić czy nie należałoby do klienta. A tak jesteśmy nieświadomi co jemy.
Maniek
rok temu
Przecież o to chodzi żeby nas wytruć!!
Hhgvn
rok temu
Kupić mozna bez problemu?
Pytam 🙋
rok temu
Dlaczego nie wycofajo jak szkodzą zdrowiu, gdzie jest CBA Ziobro
Niestety
rok temu
Wszyscy wiedzą,że szkodliwe a dalej stosują.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić