Pojawia się, gdy wątroba jest na wykończeniu. To sygnał ostrzegawczy!

95

Wątroba jest jednym z największych organów w naszym organizmie. Aby wspomóc jej pracę powinniśmy pozbyć się złych nawyków. Jeżeli nasza wątroba jest w złej kondycji, wysyła sygnały, których nie możemy bagatelizować. Przeczytaj jakie są objawy przeciążenia wątroby.

Objawem chorej wątroby może być opuchlizna
Objawem chorej wątroby może być opuchlizna (Getty Images)

Wątroba znajduje się pod przeponą w prawym podżebrzu. Pracuje non stop i spełnia bardzo istotną funkcję w organizmie. Odpowiada za przemianę składników dostarczanych razem z pożywieniem. Wytwarza białko, produkuje hormony, metabolizuje cholesterol i zwalcza infekcje.

Dzięki wątrobie, organizm wchłania cenne składniki rozpuszczalne w tłuszczach takie jak witaminy A, D, E i K. Przetwarza także glukozę i gromadzi żelazo oraz niektóre witaminy.

Najczęstsze przyczyny uszkodzeń wątroby to:

  • nadużywanie alkoholu,
  • spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczów
  • dieta bogata w produkty wysokoprzetworzone,
  • zażywanie leków.

Oznaką przeciążenia wątroby może być powiększony obwód brzucha. Oznacza on marskość wątroby. W tej sytuacji w jamie brzusznej gromadzi się płyn. Wraz z tym objawem pojawia się: ból, skurcze, tkliwość oraz duszności.

Kolejnym objawem złej kondycji wątroby mogą być problemy trawienne i żołądkowe. Bóle brzucha, wzdęcia czy nudności informują o niewydolności lub marskości wątroby.

Jeżeli zauważymy obrzęki na twarzy, dłoniach i nogach nie powinniśmy lekceważyć tych objawów. Często mają związek z nieprawidłową pracą wątroby. Takie symptomy warto jak najszybciej skonsultować z lekarzem.

Jeśli nasza skóra i białka oczu przybierają żółty odcień także to znak, że wątroba jest na wykończeniu. Żółtaczki nigdy nie wolno lekceważyć.

Do innych sygnałów mówiących o upośledzonym działaniu wątroby zaliczyć można: przewlekłe zmęczenie, swędzenie skóry oraz obecność krwi w stolcu.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić