Pojawia się na szyi. Sygnał, że rak atakuje organizm

43

Ból, guzek, powiększone węzły chłonne. Każdy z tych objawów może wskazywać na wiele dolegliwości. Szyję warto obserwować i reagować w razie wystąpienie niepokojących symptomów. Co o zdrowiu może powiedzieć twoja szyja?

Powiększone węzły chłonne - nie bagatelizuj tego objawu
Powiększone węzły chłonne - nie bagatelizuj tego objawu (Getty Images)

Powiększone węzły chłonne świadczą o tym, że organizm walczy z infekcją. To bardzo często objaw zakażenia wirusem HPV, na którego najbardziej narażeni są młodzi ludzie. HPV może zainfekować narządy płciowe, usta i gardło.

Powiększone węzły chłonne - inne chorby

Powiększone węzły chłonne mogą wskazywać również na raka szyi. W ostatnich latach obserwuje się w Europie niezwykle szybki wzrost zachorować na nowotwory szyi i głowy. Kiedy zauważysz ten objaw u siebie – nie panikuj. Skontaktuj się z lekarzem, który postawi właściwą diagnozę.

Powiększona tarczyca

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów problemów z tarczycą jest jej wygląd. Tarczyca znajduje się na szyi, tuż pod skórą. Poniżej jabłka Adama, ale nad obojczykami. Problemy z tarczycą mogą przyczyniać się do pojawienia się chrypki lub zmiany głosu. Nie lekceważ tego objawu, skonsultuj go z endokrynologiem.

Widoczny guz na szyi

Guzek pojawiający się na szyi nie zawsze musi być objawem poważnej choroby, ale też nie powinno się go lekceważyć. Guzek zawsze świadczy o stanie zapalnym atakującym organizm i należy znaleźć jego przyczynę. Dentyści zwracają uwagę, że guzki mogą być wynikiem rozwijającej się próchnicy.

Ból

Pojawia się nagle i bywa nie do zniesienia. Uważaj – ból szyi może świadczyć o nieodpowiednim ułożeniu ciała podczas snu. Być może powinieneś zmienić poduszkę lub materac, na którym śpisz. Dyskomfort pojawia się również w konsekwencji długiego siedzenia w jednej pozycji czy niewłaściwego wykonywania niektórych czynności, takich jak np. ćwiczenia fizyczne. Warto o tym pamiętać i zadbać o prawidłową postawę ciała.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić