Kamil S. Sikora| 

Pojawia się po przebudzeniu. To objaw raka płuc, gardła, tarczycy

37

Choroby nowotworowe mogą przez długi czas rozwijać się w ukryciu lub wysyłać sygnały, które łatwo pomylić z wieloma innymi dolegliwościami. Jak się okazuje, początkowe symptomy raka mogą pojawiać się nad ranem i wybudzać nas ze snu. Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u lekarza?

Pojawia się po przebudzeniu. To objaw raka płuc, gardła, tarczycy
Objaw raka często pojawia się nad ranem (Licencjodawca, Rafael Ben-Ari/Chameleons Eye)

Dokuczliwy kaszel o poranku

Uporczywy kaszel, który pojawia się w godzinach porannych i dokucza nam ponad dwa tygodnie, nie powinien być bagatelizowany. Ten objaw nierzadko występuje u osób palących papierosy. Jeżeli dolegliwość nie ustępuje po 14 dniach, wówczas może świadczyć o rozwoju komórek nowotworowych w płucach.

Ból gardła po przebudzeniu

W większości przypadków ból gardła jest spowodowany stanem zapalnym wywołanym przez infekcje wirusowe. Zdarza się jednak, że ta dolegliwość ostrzega nas przed rozwojem raka płuca, gardła, tarczycy czy krtani. Do wizyty u specjalisty powinien nas skłonić zwłaszcza ból gardła pojawiający się o poranku, który trwa dłużej niż 14 dni, nie staje się łagodniejszy, lub ulega nasileniu.

Nocne poty

Poty pojawiające się w nocy, które zaburzają nocny odpoczynek i sprawiają, że rano budzimy się cali mokrzy, mogą oznaczać wiele problemów zdrowotnych. Można do nich zaliczyć m.in.: zbyt niski poziom cukru we krwi, stany lękowe, infekcję wirusową, zapalenie płuc czy menopauzę. W niektórych przypadkach nocne poty są początkowym symptomem chłoniaka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sztuczne barwniki w mięsie i słodyczach mogą powodować raka jelit. Badania naukowców z USA

Jest to bardzo niebezpieczne schorzenie zaliczane do grupy nowotworów krwi. Choroba może dawać również takie objawy jak gorączka, stan podgorączkowy lub widoczna utrata masy ciała niezwiązana ze zmianą diety, zażywaniem niektórych leków czy nadmiernym wysiłkiem fizycznym.

Poranne zmęczenie

Zmęczenie i brak energii nie są niczym wyjątkowym i dotykają wiele osób na całym świecie. Mogą być związane z wykonywaniem ciężkiej pracy fizycznej lub umysłowej, nieodpowiednią ilością snu, ale także z rozwojem wielu schorzeń. Jeśli zaraz po przebudzeniu odczuwamy zmęczenie, które towarzyszy nam przez resztę dnia to być może w naszym organizmie rozwija się nowotwór. Do objawów współwystępujących możemy zaliczyć np. nocne poty.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić