Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

Polak spadł w Niemczech z drabiny i połamał żebra. Szpital nie chciał go przyjąć

304

Pomimo że 58-letni pan Wiktor posiadał Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), szpital w niemieckim Lemgo odmówił mu pomocy.

Polak spadł w Niemczech z drabiny i połamał żebra. Szpital nie chciał go przyjąć
(iStock.com)

W wypadku przy pracy mężczyzna złamał rękę i 4 żebra. Podczas pracy na budowie spadł z drabiny. Sam pojechał do szpitala, gdzie nie spodziewał się kłopotów, bo wcześniej już dwukrotnie na podstawie karty EKUZ korzystał w Niemczech z pomocy lekarzy.

Panie w recepcji powiedziały mi, że mnie nie przyjmą, bo mają problem ze ściągnięciem pieniędzy z naszego NFZ-u. Recepcjonistki zaproponowały, żebym sam zapłacił za pobyt w szpitalu i leczenie – opowiada Wiktor Głowacki w rozmowie z Faktem.

Pomimo bólu i złamań, mężczyzna wrócił autem do Polski. W wielkich mękach dojechał do Barlinka (skąd pochodzi), by tam skorzystać z pomocy lekarzy. Ze złamaną ręką pokonał samochodem ponad 600 kilometrów.

Lekarze byli w szoku, że udało mi się przejechać taki kawał drogi w tak ciężkim stanie. Powiedzieli mi, jak to było niebezpieczne! Złamane żebro mogło mi nawet przebić płuco – opowiada pan Wiktor.

Zobacz także: Zobacz także: 18-letni bohater. Wskoczył na tory wyciągnąć 2-latka

Poszkodowany chce od szpitala odszkodowania. Sprawą wyrzucenia Polaka z placówki w Lemgo zajmuje się także Rzecznik Praw Pacjenta. Sytuację skomentowała także rzeczniczka NFZ, która była zaskoczona, że posiadacza karty EKUZ nie przyjęto do szpitala w tak poważnym stanie.

Nie mamy problemów z płatnościami. Posiadacz ważnej karty EKUZ ma prawo do korzystania w państwie pobytu np. w Niemczech ze świadczeń, które lekarz uzna za niezbędne z medycznego punktu widzenia na zasadach obowiązujących w Niemczech – mówi Sylwia Wądrzyk rzecznik Prasowy Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić