Sanatorium bez kolejki? Sprawdź czy jesteś na liście NFZ

3

Oddajesz regularnie krew w stacji krwiodawstwa? Przysługuje ci jeden ważny przywilej. Możesz jechać do sanatorium w pierwszej kolejności i cieszyć się dobrodziejstwem rehabilitujących zabiegów bez czekania miesiącami na miejsce. Kto jeszcze może skorzystać z takich uprawnień? Podpowiadamy.

Sanatorium bez kolejki? Sprawdź czy jesteś na liście NFZ
Kto może liczyć na wyjazd do sanatorium szybciej niż inni? (Adobe Stock, Photographee.eu)

Osoby wymagające specjalistycznych zabiegów czy rekonwalescencji najlepiej wiedzą, jak trudno w Polsce dostać się do sanatorium. Nawet ze skierowaniem od specjalisty na miejsce w ośrodkach leczniczych w niektórych województwach czeka się do dziesięciu miesięcy.

Jak przyspieszyć ten proces i komu przysługują turnusy rehabilitacyjne w sanatorium bez kolejki? Okazuje się, że NFZ ustalił specjalne grupy pacjentów, którzy mogą starać się o szybszy przydział.

Jedną z grup, które mając skierowanie mogą wyjechać do sanatorium bez kolejki są honorowi dawcy krwi. Wystarczy regularnie odwiedzać stację krwiodawstwa i móc pochwalić się specjalną legitymacją by skorzystać z oferty. Uprzywilejowani w tej kwestii są także dawcy szpiku lub innych narządów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Alicja Majewska JURORKĄ w "The Voice Senior"! "Wiem coś na ten temat"

Na rehabilitację w uzdrowisku nie muszą czekać też osoby po przeszczepach oraz inwalidzi wojenni. Urzędnicy szybszy nabór na turnusy w ośrodkach leczniczych przewidzieli też dla osób pracujących w ciężkich, groźnych dla zdrowia warunkach.

Dotyczy to osób pracujących przy azbeście. Osoby trudniące się ściąganiem tego szkodliwego materiału z dachów budynków mogą ubiegać się o przyśpieszenie terminu wyjazdu do sanatorium.

Kto jeszcze znajduje się na liście? Są na niej działacze opozycyjni, osoby z ciężkimi niepełnosprawnościami oraz żołnierze i kombatanci.

By skorzystać z oferty wystarczy do skierowania wydanego przez lekarza dołączyć dokument potwierdzający, że jesteśmy uprawnieni do skorzystania z ulgi.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić