Środek przeciwko pasożytom uleczy Covid? Ostrzeżenie WHO

24

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła w środę, że popularny lek przeciwpasożytniczy iwermektyna nie powinien być stosowany do leczenia COVID-19 poza badaniami klinicznymi. Przeprowadzone dotychczas badania nie wykazały jego skuteczności w walce z koronawirusem.

Środek przeciwko pasożytom uleczy Covid? Ostrzeżenie WHO
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Środowy komunikat Światowej Organizacji Zdrowia przekazał informacje na temat skuteczności przeciwpasożytniczego leku - iwermektyny w leczeniu chorych zakażonych koronawirusem. Eksperci dokładnie przeanalizowali 16 opublikowanych dotychczas badań nt. stosowania tego leku u chorych zarażonych COVID-19.

Badacze stwierdzili, że jest zbyt mało danych (a w dodatku są kiepskiej jakości), by dowieść w jakikolwiek sposób, że iwermektyna wpływa na zmniejszenie śmiertelności czy konieczności użycia respiratora.

Wcześniej, 22 marca opinię w sprawie iwermektyny wydała Europejska Agencja Leków, która uznała, że działanie leku na koronawirusa nie zostało jeszcze wystarczająco zbadane i zaleciła kontynuowanie badań.

Jeszcze wcześniej podobny komunikat wystosował koncern farmaceutyczny Merck, który wynalazł lek. Według firmy badania nie dość, że nie wykazały skuteczności iwermektyny na COVID-19, to również nie uwzględniły tego, czy stosowanie leku przez pacjentów z Covidem jest bezpieczne.

Mimo tych komunikatów lek został dopuszczony do leczenia chorych na COVID-19 w Peru, Boliwii czy... Czechach. Do tej pory jedyne oficjalnie dopuszczone przez WHO leki do leczenia chorych z ciężkim przebiegiem koronawirusa to deksametazon i inne kortykosteroidy.

Autor: KLS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić