Ssij przez kilka minut. Sposób naszych babć szybko przynosi ulgę

3

Jesienno-zimowa aura to czas, gdy wielu z nas zmaga się z obniżeniem odporności, a co za tym idzie częstszymi infekcjami. Jednym z najczęstszych objawów przeziębienia jest ból gardła. Jeśli nie towarzyszy mu gorączka, możemy na początek spróbować zwalczyć go domowymi sposobami naszych babć i mam. Jeden z nich przynosi naprawdę dobre efekty.

Ssij przez kilka minut. Sposób naszych babć szybko przynosi ulgę
Czosnek to naturalny antybiotyk (Getty Images)

Okazuje się, że ból gardła możemy znacznie złagodzić bez konieczności zażywania drogich leków. Wystarczy rozejrzeć się po kuchni lub spiżarni i wdrożyć w życie babcine sposoby. Pamiętajmy, że im wcześniej zaczniemy działać, tym mamy większą szansę na powodzenie.

Czosnek to naturalne lekarstwo

Jednym z mniej znanych, za to bardzo skutecznych sposobów, jest użycie świeżego czosnku, który w kuchni ma właściwie każda gospodyni. W tym celu wystarczy obrać kilka ząbków i po prostu pojedynczo wkładać do ust. Jeden ząbek można ssać przez kilka minut – dokładnie tak, jak standardową tabletkę na ból gardła. Pamiętajmy, żeby nie stosować więcej niż pięciu ząbków na dobę.

Czosnek nie bez przyczyny jest nazywany naturalnym antybiotykiem. Zawiera allicynę, która ma nie tylko charakterystyczny zapach, ale również bardzo silne działanie bakteriobójcze. Dlatego śmiało można powiedzieć, że działanie czosnku w walce z bólem gardła jest naukowo potwierdzone. Nic dziwnego, że kobiety od wielu pokoleń korzystają z jego dobrodziejstw.

Stosują go np. w napojach uśmierzających ból gardła i poprawiających samopoczucie podczas przeziębienia. Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o ciepłym mleku z dodatkiem miodu i czosnku. Ten napój w wielu domach serwuje się już we wczesnym dzieciństwie.

Z kolei, gdy zmagamy się z katarem, pomocny może okazać się tzw. gałganek Aliny, o którym często piszą kobiety na forach dla mam. Co to takiego? Naturalne zawiniątko z powodzeniem zastępujące wszelkie maści działające na zasadzie aromaterapii. By je zrobić, wystarczy kilka ząbków czosnku zmiażdżyć, a następnie umieścić w dzianinowej gazie i zawiniątko zabezpieczyć gumką lub sznureczkiem.

Gałganek Aliny należy trzymać w odległości ok. dwóch metrów od twarzy, najlepiej podczas snu. Ważne, by czosnek wydzielał aromat.

Przy lekkim bólu gardła sprawdzą się również ziołowe napary. Jednym z najpopularniejszych jest ten z wykorzystaniem szałwii. Nie zaszkodzi także płukanie gardła roztworem wody z solą.

Zobacz także: Czosnek na przeziębienie i grypę. Oto jak go stosować prawidłowo
Autor: KPL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić