Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Karolina Rozmus
Karolina Rozmus
|
aktualizacja

Subtelne sygnały. Lekarz: pojawiają się nawet miesiąc przed śmiercią

85
Podziel się:

W wielu przypadkach śmierć nie przychodzi nieoczekiwanie, jakby się mogło wydawać. Ludzkie ciało już nawet na trzy miesiące wcześniej wysyła sygnały, które dla większości mogą być trudne do odczytania. Od utraty apetytu, przez senność aż po halucynacje – lekarz przygotował listę, jak ciało przygotowuje się na odejście.

Subtelne sygnały. Lekarz: pojawiają się nawet miesiąc przed śmiercią
Lekarz wymienia objawy nadchodzącej śmierci (Licencjodawca)

W ludzkim ciele podczas życia nadchodzi szereg zmian związanych ze starzeniem się komórek. Znajomość pewnych procesów może pomóc w rozpoznaniu, że zbliża się koniec.

Na jeden do trzech miesięcy przed śmiercią człowiek może:

  • więcej spać, także w czasie dnia,
  • przyjmować mniejsze ilości pożywienia i płynów,
  • tracić zainteresowanie otoczeniem, mieć mniejszą ochotę na oddawanie się przyjemnościom i dotychczasowym hobby,
  • stać się mniej rozmowny.

Na jeden do dwóch tygodni przed śmiercią sygnały nadchodzącej śmierci stają się łatwiejsze do zauważenia. Przede wszystkim może pojawić się trudna do opanowania senność i zmęczenie, które sprawiają, że umierający człowiek niemal przestaje wstawać z łóżka. Poza tym warto zwrócić uwagę na:

  • coraz mniejszy apetyt i brak pragnienia,
  • uskarżanie się na ból,
  • wzrosty oraz spadki temperatury ciała, które można poznać po tym, że skóra staje się naprzemiennie ciepła lub zimna, a także wilgotna czy blada,
  • spowolnienie metabolizmu objawiające się przez problemy trawienne w postaci zaparć, a także oddawanie mniejszej ilości moczu,
  • zmiany ciśnienia krwi oraz tętna,
  • chrapliwy oddech,

splątanie lub oszołomienie.

Niedotlenienie mózgu sprawia, że osoba, do której śmierć się zbliża, może tracić kontakt z rzeczywistością, a nawet mieć halucynacje w postaci omamów wzrokowych. Dolegliwości ulegają nasileniu wraz z kolejnymi dniami. Na kilka dni lub godzin przed śmiercią można zaobserwować, że bliski całkowicie odmawia jedzenia oraz picia. Temperatura ciała, a także ciśnienie krwi i tętno spadają. Bicie serca może stać się nieregularne lub nawet trudne do uchwycenia.

Oczy osoby umierającej stają się załzawione lub zaszklone, a skóra na kolanach, stopach i dłoniach na 24 godziny przed śmiercią wygląda niczym cętkowana i przybiera siny czy niebieskawy odcień. Kilka godzin przed całkowitym ustaniem akcji serca oddech spowalnia lub staje się przerywany.

Doktor Carol DerSarkissian z portalu Web MD, która wymienia sygnały nadchodzącej śmierci, zwraca też uwagę, że w ostatnich momentach przygotowań ciała do odejścia człowiek może stać się niespokojny, a rolą jego bliskich jest uspokojenie i nieustanna obecność. Sugeruje, że łagodne światło, muzyka i delikatny dotyk mogą być ukojeniem dla umierającej osoby. Lekarka przyznaje, że najtrudniejszym momentem jest podjęcie decyzji o pożegnaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(85)
Zdrowjakkon
miesiąc temu
A ja jestem ZDRÓW JAK KOŃ
Tomasz1329
miesiąc temu
Subtelne objawy...lekarz Poz pojawia się nawet 3tygodnie przed śmiercią
Krycha
miesiąc temu
Jestem "wczośnięta"
medycyna pali...
miesiąc temu
wiadomosci z roznych zrodel a tytul nie adekwatny do zawartosci artykulu..widac ze redaktor nie ma bladego pojecia o tym co pisze i nie wie nic o umieraniu.
Nikt6
miesiąc temu
Nikomu i w niczym już nie pomogą takie sygnały. Każdy/a z nas ma swoją ,,świeczkę" która zgaśnie. A w jaki sposób i kiedy, to już przekonają się tylko świadkowie.
Darecki
miesiąc temu
Mój teść ma 90 lat i wszystkie te objawy od 5 lat i ma się dobrze pewnie setki dorzyje .
Ewa
miesiąc temu
A jak ktoś nie ma bliskich? Rodzice odeszli, a mąż mnie zostawił.
NIEPOLA
miesiąc temu
Każdy odbiera informacje na swój sposób. Uważam, że w artykule są informacje stricte medyczne, uogólnione, ale należy zacząć od tego, że wiele objawów pasuje do różnych chorób dlatego nie powinniśmy czytać różności, bo każdy objaw będzie pasował, jeśli tylko tego chcemy, w moim przypadku do objawów depresji. Ale opiekuję się chorą mamą, wcześniej też ojcem (ś.p.) i przebywając wielokrotnie z nimi w szpitalach, trochę napatrzyłam się na ludzi, którzy odchodzili. W tym artykule napisane jest o ciemnych plamach tak jest, plamy opadowe na stopach, nogach, następnego dnia pacjent odszedł. Brak apetytu, niechęć do wstawiania, krótki oddech, omamy to też zwykłe reakcje przed odejściem, a już na pewno, zamglone i żegnające się oczy, to tego nie widział i nie przeżył osobiście, proszę nie wypowiadajcie się, zwłaszcza w tak bezsensowny sposób. Każdego kiedyś czeka taka chwila, kiedy będzie przy łożu umierającego, proszę przypomnijcie sobie wtedy ten artykuł. Zapamiętacie ten wzrok i to ostatnie pojrzenie które mówi "żegnaj".
Spity
miesiąc temu
Kler głosi ciemniakom, że śmierć jest wybawieniem, a "tam" - tylko nie wiadomo gdzie - jest życie wieczne. Podobno lepiej mają faceci w islamie, bo "tam" na faceta czekają 72 dziewice chyba z Polski bo u nas są same dziewice.
Dramat
miesiąc temu
No to ja mam wszystkie objawy. Zwłaszcza zmęczenie, senność i niechęć do pracy. Wczoraj nawet miałam halucynacje, obudziłam się z myślą że w ogrodzie jest lis, zeszłam na dół i naprawdę był tam lis
Aanka
miesiąc temu
Ooo to ja juz mam pare symptomow Ciagle jestem spiaca teraz mniej jem i jestem blada.i na pewno kiedys umrę
healer
miesiąc temu
no dobra. ale po co mi ta wiedza?? Jestem w stanie to odwrócić?? u siebie lub u kogoś bliskiego?? no nie...więc na wuj mi te wyczerpujące informacje?? koniec to koniec, czy będę miał apetyt czy nie Wisłą mi to płynie...
Śmieszne ,bo
miesiąc temu
Pewne objawy,o których tu mowa moja mama miała 20 lat ! przed śmiercią
taka prawda
miesiąc temu
Większość z tych objawów przypomina symptomy depresji. Przypadek?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić