Karolina Rozmus
Karolina Rozmus| 
aktualizacja 

Subtelne sygnały. Lekarz: pojawiają się nawet miesiąc przed śmiercią

150

W wielu przypadkach śmierć nie przychodzi nieoczekiwanie, jakby się mogło wydawać. Ludzkie ciało już nawet na trzy miesiące wcześniej wysyła sygnały, które dla większości mogą być trudne do odczytania. Od utraty apetytu, przez senność aż po halucynacje – lekarz przygotował listę, jak ciało przygotowuje się na odejście.

Subtelne sygnały. Lekarz: pojawiają się nawet miesiąc przed śmiercią
Lekarz wymienia objawy nadchodzącej śmierci (Licencjodawca)

W ludzkim ciele podczas życia nadchodzi szereg zmian związanych ze starzeniem się komórek. Znajomość pewnych procesów może pomóc w rozpoznaniu, że zbliża się koniec.

Na jeden do trzech miesięcy przed śmiercią człowiek może:

  • więcej spać, także w czasie dnia,
  • przyjmować mniejsze ilości pożywienia i płynów,
  • tracić zainteresowanie otoczeniem, mieć mniejszą ochotę na oddawanie się przyjemnościom i dotychczasowym hobby,
  • stać się mniej rozmowny.

Na jeden do dwóch tygodni przed śmiercią sygnały nadchodzącej śmierci stają się łatwiejsze do zauważenia. Przede wszystkim może pojawić się trudna do opanowania senność i zmęczenie, które sprawiają, że umierający człowiek niemal przestaje wstawać z łóżka. Poza tym warto zwrócić uwagę na:

  • coraz mniejszy apetyt i brak pragnienia,
  • uskarżanie się na ból,
  • wzrosty oraz spadki temperatury ciała, które można poznać po tym, że skóra staje się naprzemiennie ciepła lub zimna, a także wilgotna czy blada,
  • spowolnienie metabolizmu objawiające się przez problemy trawienne w postaci zaparć, a także oddawanie mniejszej ilości moczu,
  • zmiany ciśnienia krwi oraz tętna,
  • chrapliwy oddech,

splątanie lub oszołomienie.

Niedotlenienie mózgu sprawia, że osoba, do której śmierć się zbliża, może tracić kontakt z rzeczywistością, a nawet mieć halucynacje w postaci omamów wzrokowych. Dolegliwości ulegają nasileniu wraz z kolejnymi dniami. Na kilka dni lub godzin przed śmiercią można zaobserwować, że bliski całkowicie odmawia jedzenia oraz picia. Temperatura ciała, a także ciśnienie krwi i tętno spadają. Bicie serca może stać się nieregularne lub nawet trudne do uchwycenia.

Oczy osoby umierającej stają się załzawione lub zaszklone, a skóra na kolanach, stopach i dłoniach na 24 godziny przed śmiercią wygląda niczym cętkowana i przybiera siny czy niebieskawy odcień. Kilka godzin przed całkowitym ustaniem akcji serca oddech spowalnia lub staje się przerywany.

Doktor Carol DerSarkissian z portalu Web MD, która wymienia sygnały nadchodzącej śmierci, zwraca też uwagę, że w ostatnich momentach przygotowań ciała do odejścia człowiek może stać się niespokojny, a rolą jego bliskich jest uspokojenie i nieustanna obecność. Sugeruje, że łagodne światło, muzyka i delikatny dotyk mogą być ukojeniem dla umierającej osoby. Lekarka przyznaje, że najtrudniejszym momentem jest podjęcie decyzji o pożegnaniu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić