To powinien robić każdy, kto decyduje się pójść do łóżka. Ekspert radzi

7

Uprawiasz przygodny seks? Badaj się w kierunku HIV przynajmniej raz na pół roku! O nowych sposobach przeciwdziałania AIDS opowiedział w rozmowie z trojmiasto.pl ekspert z ośrodka zajmującego się wykrywaniem zakażeń przenoszonych drogą płciową. - HIV nie dotyczy jedynie osób homoseksualnych. Zakazić może się każdy, kto zachowuje się ryzykownie podczas seksu - podkreślił dr Andrzej Katafias z Centrum PreEP w Gdańsku.

To powinien robić każdy, kto decyduje się pójść do łóżka. Ekspert radzi
Coraz więcej osób dowiaduje się o pozytywnym wyniku testu na HIV (Pexels, t.barbh)

Często zapominamy o możliwości zakażenia się wirusem HIV, traktując te chorobę nieco jak relikt lat 80. Tymczasem ryzyko zachorowania na HIV w Polsce rośnie. Doktor Katafias w wywiadzie dla portalu Trjmiasto.pl podkreśla jednak, że wraz ze wzrostem liczby zakażeń wirusem HIV zdecydowanie spada liczba przypadków rozwiniętego AIDS. A to dzięki dobrej opiece nad pacjentami zakażonymi oraz dostępności bardzo dobrych programów lekowych w polskich poradniach antyretrowirusowych.

Obecnie leczenie zakażenia jest dużo prostsze niż kilkadziesiąt lat temu.

Kiedyś było to kilka, czasem kilkanaście tabletek, teraz to zwykle jedna tabletka dziennie, a na horyzoncie pojawiała się opcja leczenia w postaci iniekcji raz na kilka tygodni - tłumaczy ekspert.

I dodaje, że HIV to już nie jest wyrok, a odpowiednie leczenie pozwala by osoba zakażona prowadziła względnie normalne życie i mogła bez problemu założyć rodzinę i płodzić dzieci.

Po otrzymaniu odpowiedniego leku osoba zakażona znajduje się pod opieką lekarza specjalisty, który okresowo bada wiremię, czyli ilość kopii wirusa we krwi. Gdy jest ona niewykrywalna i pacjent systematycznie przyjmuje lek, nie zaraża innych, może prowadzić normalne życie seksualne, płodzić i rodzić zdrowe dzieci - mówi dr Andrzej Katafias.

Lekarz dodaje, że testy na HIV powinien robić każdy, kto rozpoczął kontakty seksualne.

To powinien być swego rodzaju paszport dla obu stron, które chcą ze sobą uprawiać seks. Najlepiej, gdyby taki przegląd (podobnie jak w samochodzie) wykonywać co najmniej raz na pół roku i nie skupiać się jedynie na HIV, ale także na innych chorobach przenoszonych drogą płciową - przekonuje.

PrEP powinien stosować każdy, komu zdarza się uprawiać seks bez prezerwatywy.

Zdaniem doktora najlepszą profilaktyką w takim wypadku może okazać się PrEP. To metoda profilaktyki polegajaca na przyjmowaniu leku przed ewentualnym zakażeniem wirusem HIV.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Implant przeciwko HIV
Jest metodą dla każdego, komu zdarza się uprawiać seks bez prezerwatywy lub stosować substancje psychoaktywne w trakcie kontaktów seksualnych lub dla każdej osoby, która chce uzyskać dodatkowe zabezpieczenie przed zakażeniem wirusem HIV - przekonuje doktor.

Ekspert podkreśla też, że "profilaktyka poekspozycyjna" ma równie duże znaczenie i warto podjąć ja po każdym przypadku ryzykownego seksu. Uspokaja też, że "osoby będące nosicielami wirusa HIV mogą żyć tak samo długo, jak osoby niezakażone".

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić