aktualizacja 

To warzywo jest trujące. W sezonie Polacy jedzą je na potęgę

107

Chodzi o jedno z warzyw, które zyskało sobie ogromne uznanie wśród polskich konsumentów. To warzywo o niskiej kaloryczności, które obfituje w witaminy i minerały, a także posiada wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. Niemniej jednak, jak się okazuje, może ono również stanowić pewne zagrożenie dla naszego zdrowia.

To warzywo jest trujące. W sezonie Polacy jedzą je na potęgę
To warzywo jest trujące. W sezonie Polacy jedzą je na potęgę (Getty Images, fstop123)

W naszym kraju, sezon na to wyjątkowo smaczne warzywo jest dość krótki. Rozpoczyna się on zwykle na początku maja i trwa zazwyczaj do końca czerwca. To warzywo jest niezwykle lubiane i popularne wśród Polaków. Czy już domyślasz się, o jakie warzywo chodzi?

Mowa oczywiście o szparagach. Niestety, najnowsze doniesienia z Ogrodu Botanicznego w Hamburgu sprawiają, że prawdopodobnie w przyszłości wiele osób zacznie poważnie zastanawiać się nad ryzykiem związanym ze spożywaniem tych warzyw. W tegorocznym konkursie na najbardziej toksyczną roślinę, szparagi lekarskie zajęły drugie miejsce.

Czy to oznacza, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z jedzenia szparagów?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Upiecz na grillu pieczarki wypełnione tym pysznym farszem, a cała rodzina zaniemówi z wrażenia

Czy szparagi mogą być trujące?

W 2024 roku Ogród Botaniczny w Hamburgu zorganizował specjalny konkurs, którego celem było wyłonienie najbardziej trujących roślin. Pierwsze niechlubne miejsce w tym konkursie zdobyła wisteria. Co ciekawe, drugie miejsce na podium przypadło szparagom lekarskim! Czy to oznacza, że te warzywa są rzeczywiście toksyczne?

Okazuje się, że szparagi mają zdolność do absorbowania szkodliwych substancji z gleby. Wśród nich znajdują się m.in. pestycydy, chlorany i metale ciężkie, takie jak kadm. Niestety, te związki w większych dawkach mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia i negatywnie wpływać na układ oddechowy, wątrobę czy nerki.

Jak wybierać bezpieczne szparagi?

Najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka zatrucia szparagami jest wybieranie ich ze sprawdzonych źródeł. Szparagi najlepiej kupować od lokalnych dostawców, którzy stosują naturalne metody uprawy. Pamiętaj, aby w miarę możliwości kupować te szparagi, które pochodzą z upraw ekologicznych.

Dodatkowo, najlepiej zaopatruj się w szparagi podczas sezonu, czyli od początku maja do końca czerwca. Poza tym okresem, uprawa szparagów może być sztucznie modyfikowana.

Warto również podkreślić, że spożycie szparagów ma wiele pozytywnych aspektów. Otóż, te warzywa są źródłem wielu witamin, takich jak A, B, C, E, K oraz minerałów, takich jak magnez, wapń, potas, żelazo, sód, fosfor i cynk. W 100 gramach szparagów znajduje się tylko 20 kcal. Co więcej, dzięki zawartości białka i błonnika pokarmowego, szparagi są bardzo sycące.

Kto nie powinien spożywać szparagów?

Osoby cierpiące na dnę moczanową, czyli podagrę, na pewno nie powinny spożywać szparagów. Te warzywa nie są również wskazane dla osób leczących się na kamienie nerkowe. Szparagi zawierają dużo puryn, które niestety przyczyniają się do gromadzenia kwasu moczowego w organizmie.

Ponadto, osoby, które mają problemy z perystaltyką jelit, również nie powinny spożywać szparagów. Zjedzenie szparagów przez takie osoby może powodować nieprzyjemne uczucie wzdętego brzucha.

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić