Uważaj, jak przyjdzie lato. Objaw się nasila. Może świadczyć o zakrzepicy

0

Problemy z opuchniętymi kostkami i uczuciem ciężkich nóg często pojawiają się latem. Jest to zwykle reakcja organizmu na wysokie temperatury, choć czasami może sygnalizować poważniejsze schorzenia.

Uważaj, jak przyjdzie lato. Objaw się nasila. Może świadczyć o zakrzepicy
Uczucie ciężkich nóg może ostrzegać o zakrzepicy (Getty Images)

Uczucie ciężkich nóg często występuje po męczącym dniu, szczególnie jeśli praca wymaga długotrwałego siedzenia lub stania. Niestety, w niektórych przypadkach może to wskazywać na niewydolność żył.

Jeśli oprócz ciężkości nóg zauważymy obrzęk kostek, ból pod kolanem, częste skurcze, siniaki i widoczne pajączki na nogach, lepiej tego nie lekceważyć. Warto skonsultować się z lekarzem, który zleci niezbędne badania.

W przypadku niewydolności żylnej symptomy częściej pojawiają się rano, mogą obejmować jedną nogę i stają się bardziej dokuczliwe w okresie letnim. A że lato za rogiem - rozpocznie się już 20 czerwca - warto o tym pamiętać. Brak odpowiedniego leczenia zwiększa ryzyko powikłań, takich jak zakrzepica, uszkodzenia skóry, zapalenie żył głębokich czy owrzodzenia goleni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 88-latek zadziwia. Ujawnił tajemnicę dot. swojego zdrowia

Innym schorzeniem manifestującym się opuchlizną i ciężkością nóg jest słoniowacizna. Czym w ogóle jest słoniowacizna? To obrzęk kończyn będący skutkiem utrudnionego odpływu limfy. Najczęściej występuje w rozległych przerzutach raka sutka do węzłów chłonnych pachowych - ale nie tylko.

Obrzęk limfatyczny może być wynikiem urazów mechanicznych, infekcji wirusowych i bakteryjnych, niedrożności żył lub chorób tkanki łącznej, takich jak zapalenie stawów. Słoniowacizna może dotyczyć nóg, rąk oraz krocza. W skrajnych przypadkach nieleczona choroba może prowadzić do amputacji kończyny.

Ciężkość nóg jest też symptomem niewydolności nerek, towarzyszą jej częsta potrzeba oddawania moczu, świąd skóry, wymioty, nadmierne pragnienie oraz wahania ciśnienia. Jeśli obrzęk i ciężkość nie ustępują, a objawy się nasilają, warto skonsultować się z lekarzem.

Zakrzepica w Polsce

Co roku zakrzepicę diagnozuje się nawet u 100 tys. Polaków - donosi serwis medexpress.pl. Szczególnie zagrożone są osoby po sześćdziesiątce. Ryzyko jest najwyższe u palaczy, u których to właśnie żylna choroba zakrzepowo-zatorowa jest główną przyczyną zgonów z powodu chorób serca i naczyń.

Autor: ŁD
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić