aktualizacja 

Objaw widoczny na stopach. Świadczy o problemach z sercem i nerkami

38

Opuchlizna na stopach najczęściej kojarzy nam się ze zmęczeniem np. po zbyt intensywnym treningu, czy długimi godzinami spędzonymi w pozycji stojącej. Okazuje się jednak, że może być też objawem poważnych schorzeń. Kiedy powinna nas zaniepokoić?

Objaw widoczny na stopach. Świadczy o problemach z sercem i nerkami
(Adobe Stock)

Obrzęk stóp

Obrzęk stóp to symptom, który nigdy nie powinien zostać zlekceważony. Pojawia się, gdy w tkankach nagromadzi się płyn, ale przyczyn opuchlizny może być bardzo wiele. Może towarzyszyć kobietom, które stosują antykoncepcję hormonalną.

Nie bez znaczenia są również nasze nawyki żywieniowe. Żywność bogata w sól, picie alkoholu czy zbyt mała podaż płynów również mogą przyczyniać się do opuchlizny. Obrzęk pojawia się również wtedy, gdy nasz organizm chce nas poinformować o zaburzeniach krążenia. Wówczas towarzyszy mu także ból łydek. Opuchlizna nóg to również jeden z objawów chorób serca i nerek.

Niewydolność organizmu

Symptom ten pojawia się u osób cierpiących na zakrzepicę oraz zapalenie żył. Warto zastanowić się, czy oprócz obrzęku nie cierpimy na uciążliwe skurcze mięśni oraz sprawdzić, czy na skórze naszych nóg nie pojawiło się zaczerwienienie lub uczucie gorąca. Te objawy to zwiastuny zakrzepicy – niebezpiecznej choroby, która co roku zbiera śmiertelne żniwo wśród polskich pacjentów.

Opuchlizna to również charakterystyczny objaw niewydolności żylnej. Dodatkowo oprócz obrzęku pojawia się uczucie ciężkości nóg, brązowe zabarwienie skóry, bóle oraz żylaki.

Jak pozbyć się obrzęku?

Leczenie obrzęków powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem. Może nam się wydawać, że spuchnięte nogi to objaw zmęczenia fizycznego, ale to właśnie lekarz będzie w stanie ocenić, czy nie są symptomem czegoś znacznie groźniejszego.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić