Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

Uważaj. Jedna pomyłka a możesz stracić zdrowie

7
Podziel się:

Barszcz Sosnowskiego przypomina koper. Największe skupiska rośliny znajdują się w centralnej i wschodniej Polsce. Teraz jest szczególnie niebezpieczna!

Uważaj. Jedna pomyłka a możesz stracić zdrowie
Barszcz Sosnowskiego (YouTube)

Barszcz Sosnowskiego przywędrował do Polski w latach 50. W jego soku znajdują się związki kumarynowe. Kiedy dostaną się na skórę, a potem zostanie ona naświetlona promieniami słonecznymi, powodują powstawanie piekących bąbli. Te z kolei ciężko się goją i mogą zostawiać blizny.

Roślina może osiągać nawet 4 metry wysokości. Ma rozłożyste liście, a baldachy jego kwiatów nawet 50 cm średnicy. Na dole łodygi znajdują się fioletowe plamki. Co ciekawe, rosną nie tylko na polach i łąkach, ale również na blokowiskach.

Ciężkie poparzenia

Pierwsze objawy poparzenia pojawiają się od 30 minut do dwóch godzin od kontaktu z rośliną. Im jest cieplej, tym mogą być silniejsze! Z początku skóra jest delikatnie zaczerwieniona, później pojawiają się duże pęcherze wypełnione płynem surowiczym. U niektórych mogą pojawić się też wymioty, nudności, a nawet podrażnienie dróg oddechowych!

Gdy już dojdzie do poparzenia, należy jak najszybciej przemyć skórę letnią wodą z mydłem oraz zażyć preparat antyhistaminowy. Trzeba pamiętać o unikaniu słońca. Na gojące się zmiany można nałożyć opatrunek hydrożelowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
Polak
10 miesięcy temu
przykryc nimi kaczynskiego i morawieckiego !!! zasłuuguja !!!!
Marek
10 miesięcy temu
dla mnie biotad plus to number1 poczytaj sobie na alleg
old
10 miesięcy temu
Trwałe prezenty od przyjaciół,jeden ze wschodu - barszcz Sosnowskiego, drugi z zachodu - stonka ziemniaczana.
Edek
10 miesięcy temu
Teraz powinien się nazywać barszcz Kaczyńskiego.
znafca
10 miesięcy temu
To typowe objawy Cowidu
ccc
10 miesięcy temu
to jest prezent od braci ze wschodu
Jacek-3
10 miesięcy temu
Barszcz miał być cudowną paszą dla bydła, DDT miało być cudownym środkiem na owady, plastik miał być cudowny całkowicie... byle zarobić - postęp.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić