aktualizacja 

Włóż zapałkę do miodu. W prosty sposób rozpoznasz prawdziwy miód

162

Nie daj się nabrać na jego kuszący złoty kolor i błyszczące opakowanie. To może być podróbka! Dzięki naszym wskazówkom szybko sprawdzisz, czy miód jest prawdziwy.

Włóż zapałkę do miodu. W prosty sposób rozpoznasz prawdziwy miód
(Getty Images)

Miód jest produkowany przez pszczoły i składa się głównie z fruktozy i glukozy. Ten słodki produkt występuję w postaci płynnej lub stałej. Zawiera witaminy z grupy B oraz mangan, potas, fosfor, żelazo i kobalt. Poza tym ma działanie przeciwbakteryjne. Mówi się, że jest naturalnym antybiotykiem.

Żeby rozpoznać czy miód to faktycznie efekt pracy pszczół czy jego sztuczny odpowiednik, możemy przeprowadzić prosty test. Oto kilka sposobów na sprawdzenie, z jakim miodem mamy do czynienia.

Szklanka z wodą

Dodajemy do małej ilości wody łyżeczkę miodu w celu sprawdzenia jak szybko się rozpuści. Jeżeli jest to prawdziwy miód, nie rozpuści się od razu tylko osiądzie na dnie i połączy się z wodą dopiero po długim mieszaniu.

Miód i zapałka

Zanurzamy zapałkę w miodzie a następnie ją podpalamy. Jeżeli miód jest oryginalny, powinna pojawić się iskra.

Jodyna kontra miód

Kolejny sposób polega na wymieszaniu małej ilości miodu i jodyny. Jeżeli roztwór zabarwi się na kolor niebieski, świadczy to o zawartości skrobi kukurydzianej dodanej w celu poprawienia jakości produktu, ale nie świadczy to niestety o jego autentyczności.

Wiecznie płynny

Fakt, że miód się krystalizuje, to naturalna kolei rzeczy i nie oznacza, że jest on sztucznie dosładzany. Złoty nektar, który po pewnym czasie dalej ma płynną konsystencję, może za to budzić wątpliwości co do swojego składu.

Strumyczek z miodu

Płynny miód nabieramy łyżką i sprawdzamy czy spływa równomiernie, czy się rwie. Jeżeli nie spływa płynnie to znaczy, że jest sztucznym produktem.

Cena miodu a jego jakość

Im tańszy miód, tym słabsza jakość, chociaż zdarzają się promocje. Jeżeli jednak chcemy zjeść prawdziwy miód z pasieki, cena powinna być adekwatna do jego walorów zdrowotnych, a te są spore.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić