o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KGG
|
aktualizacja

Wyniszczają układ oddechowy. Płuca wyglądają, jak popcorn

1
Podziel się

Miały być ‘’zdrowszą’’ alternatywą dla papierosów. Dziś jednak okazuje się, że skutki palenia e-papierosów mogą być równie tragiczne. Lekarze mówią o tzw. popcornowych płucach.

E-papierosy są szkodliwe
E-papierosy są szkodliwe (Getty Images)
bESKZpxh

Szkodliwe e-papierosy

Nawet wypalenie jednego e-papierosa może doprowadzić do niewydolności oddechowej. Eksperci ostrzegają przed zapaleniem oskrzelików. Dr Michał Sutkowski wspomina o tzw. popcornowych płucach – niebezpiecznego stanu zapalnego. W jego przebiegu dochodzi do skurczu oskrzeli, duszności, kaszlu, sinicy, nadmiaru wydzieliny oskrzelowej czy ostrego zespołu płucno-sercowego. Ekspert ostrzega – taki stan może zakończyć się zgonem.

bESKZpxj

Skurcze oskrzeli, kaszel, duszność, to pierwsze objawy mogące świadczyć o zatruciu płynem, który zawierają e-papierosy. W skład liquidu wchodzą m.in.: nikotyna, gliceryna, glikol propylenowy, aromaty oraz woda. Należy pamiętać, że nikotyna to związek chemiczny o silnym działaniu rakotwórczym. Zawiera ona w swoim składzie np. benzen, który może przyczyniać się do rozwoju białaczki.

To jednak nie koniec. Długotrwałe i regularne używanie e-papierosów może przyczyniać się do rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

‘’Przy POChP niszczy się serce, a wszystko na to wskazuje, że możemy mieć do czynienia także ze skutkami nowotworowymi’’ – skomentował dr Michał Sutkowski.

bESKZpxp

Chociaż długofalowe skutki palenia e-papierosów wciąż są badane, to eksperci na całym świecie coraz częściej zauważają i udowadniają ich szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bESKZpxK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
Kornela
5 miesięcy temu
Dodatkowo w przypadku 'zawodowych' palaczy pojawić się może problem zakrzepowy. Dym tytoniowy może uszkodzić naczynia krwionośne i zniewlowac ich działanie ochronne przeciwzakrzepowe. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku osób, u których w rodzinie pojawiały się kłopoty zakrzepowe. W ich przypadku najlepiej zawczasu zrobić badanie na genetyczne predyspozycje do zakrzepicy w laboratorium diagnostyki. Badanie robi się z krwi i pozwala sprawnie oszacowac ryzyko zachorowania
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić