Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
HNM
|

Młodzi nie kupią już e-papierosa? Szykują się zmiany

42
Podziel się:

Młodzież w wieku szkolnym sięga po e-papierosy, choć prawo zakazuje sprzedaży wyrobów nikotynowych osobom poniżej 18 roku życia. Sprzedawcy nagminnie łamią jednak przepisy, czemu chce przeciwdziałać eSmoking World. Nieletni nie puszczą już e-dymka?

Młodzi nie kupią już e-papierosa? Szykują się zmiany
Młodzi coraz częściej sięgają po e-papierosy. (Getty Images, Sergei Konkov\TASS)

Rusza kampania, której przyświeca jeden cel - sprawić, aby nieletni nie mogli kupować e-papierosów. Skala tego zjawiska w Polsce jest niestety ogromna - niemal każdy zna nastolatka, który choć raz w życiu próbował już e-papierosa.

Bardzo często na przerwach w szkole, choć jest to łamaniem regulaminu, uczniowie palą e-papierosy, a także częstują nimi swoich kolegów. Skąd jednak je mają? Najczęściej bez problemu kupili je czy to w pobliskim sklepie z produktami nikotynowymi, czy w centrum handlowym. Obsługa sprzedaje młodym e-papierosy, choćby z powodu podejścia, że te "są mniej szkodliwe, więc dlaczego nie".

Akcja #ZEROKOMPROMISÓW, której autorem jest eSmoking World, chce edukować sprzedawców i wyraźnie wyakcentować prawo w Polsce opinii publicznej. Ustawa stanowi, że osobom przed 18. rokiem życia kategorycznie nie wolno sprzedawać wyrobów nikotynowych.

Nie sprzedajemy wyrobów nikotynowych nieletnim - brzmi hasło akcji #ZEROKOMPROMISÓW.

Kampania ma zostać nagłośniona za pomocą mediów społecznościowych, a także mediów tradycyjnych. We wszystkich placówkach, z którymi współpracuje eSmoking World, rozwieszone zostaną informacyjne plakaty.

Liczne szkolenia i warsztaty dla chętnych

Na temat kupowania i używania przez nieletnich wyrobów nikotynowych będą odbywały się szkolenia. W ich trakcie sprzedawcy dowiedzą się m.in. o swoich prawach i obowiązkach. Co ciekawe - będą zachęcani do odmówienia sprzedaży e-papierosów nawet osobom dorosłym, o ile będą mieli silne podejrzenia, że dorośli ci udostępnią potem wyroby nikotynowe nieletnim.

Akcja ta jest bardzo pożyteczna, a zdaniem wielu komentatorów może realnie przyczynić się do poprawienia sytuacji związanej z zażywaniem przez nieletnich nikotyny. To bardzo ważne, aby chronić młodzież.

Zobacz także: Ogromny pożar w Małopolsce. Strażacy walczyli z ogniem kilka godzin
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(42)
Papito
2 lata temu
Epapieros nie jest wyrobem nikotynowym to zwykle urządzenie elektroniczne tak jak telefon, więc nie wiem czemu miałby być zakaz ich sprzedaży. Rozumiem premixy lub liquidy bo one zawierają nikotyne, ale samo urządzenie bezsens
Surowy tata
2 lata temu
Nie istnieje sposób który pozwoli to ograniczyć. Nie ważne jakie przepisy wejdą. Uderzą one tylko w dorosłych użytkowników i sprzedawców dokładając im obowiązków i kar. Nic się nie robi dla Polskich przedsiębiorstw. Sprzedaż nie powinna być +18 chyba że ktoś wygląda jak dziecko. Kary powinny uderzać tylko i wyłącznie w niepełnoletnich użytkowników. Nic już nie da wtedy że starszy kolega kupi. 100 godzin prac społecznych za palenie papierosów czy vapowanie epapierosów. I kara dla dziecka bez możliwości przedawnienia. To nie sprzedawca ani rodzic powinno odpowiadać za dzieci ale one same powinny się uczyć że prawa się przestrzega.
Chillerkam8
2 lata temu
Niech się każdy zajmie sobą, jak ktoś pali niech sobie pali, jak ktoś nie pali to nie pali, nikogo nie interesuje zdanie innych, ponieważ jak mniemam każdy na swój rozum i robi tak jak uważa. Pozdrawiam ;b
Unknown
2 lata temu
Zacznijmy od tego że tak bardzo nagłaśniacie o tych e-papierosach u młodzieży a o zwykłych papierosach nic, większość młodych w mojej szkole pali zwykle ale zapomniałem że to już nie jest problem :p
jacktm
2 lata temu
Czegoś chyba nie rozumiem, przeszedłem na e-papierosy bo rzuciłem "zwykłe" fajki, teraz powoli ograniczam e- palenie żeby całkowicie odciąć się od nałogu. A młodzież zaczyna od e-papierosów żeby co? przejść na tytoń?
Dświadczony1
2 lata temu
Tak naprawdę mało kto nieletni kupuje co kolwiek w esmokingu ponieważ mają ceny wywalone w kosmos w porównaniu do innych sklepów, nie ma tam problemu że kupi coś nie letni gdyż młodzi ludzie zazwyczaj podejmują przemyślane decyzje o zakupie ze swoim niskim zazwyczaj budżetem lecz ktoś kto nigdy wcześniej nie miał styczności czyli np ktoś kto ma załóżmy 4pare lat I chce rzucić palenie może zapłacić więcej za 10 ml liquidu niż np w vcp bądź przepłacać za mody boxy czy zazwyczaj klasyczne patyki .
Anonim
2 lata temu
Ta akcja nie przejdzie to jest wina młodzieży a nie sprzedawców sam mam 17 lat i pale a to nic złego nie jest jeśli rodzic pozwala to czemu sprzedawca miałby nie pozwolić
Flipflop
2 lata temu
Bez sens jak masz znajomego w vape shopie to i tak ci sprzeda jak nie masz 18 lat pozatym jaka walka z nałogiem e papierosów w Anglii i krajach cywilizowanych jest to środek walki z nałogiem zwykłych papierosów a w Polsce państwo chce na wszystkim położyć łapę co przynosi zysk tylko nie dla państwa Oczywiście nałogi jakiekolwiek są złe ale lepsze mniejsze zło niż większe pozatym *naukowcy* mówią o wytwarzaniu się toksycznych substancji podczas korzystania z epapierosa zalanego ich liqiudem nie kupnym w autoryzowanym sklepie ale te substancje trujące wytwarzają się w temperaturach 400-500°C a zwykły e papieros przez dzisiejsze zabezpieczenia nie pozwoli na osiągnięcie tych temperatur.
18latek
2 lata temu
Hehe mnie to juz nie dotknie
ulmitat
2 lata temu
Jestem aktualnie uczniem i co przerwę widzę że inni uczniowie palą e-papierosy albo i zwykłe i mówienie że palą zerówki nie zmienia faktu że nie powinni tego robić i tak, a ze starej szkoły słyszałem nawet że palą nawet 12-latkowie i to jest żenujące palę i te zwykłe i te normalne
Banshee
2 lata temu
Lepiej zajmijcie się iqus (nwm jak to się pisze) ponieważ to działa na zasadzie narkotyków czyli podgrzewania tytoniu a nie spalania przez co ludzki mózg odbiera owy proces podgrzewania jak zaciąganie się dymem przez co można dostać silne bóle głowy a także można stracić przytomność. E papierosy są mniej szkodliwe ponieważ młode osoby palą tkz. "Zerówki" czyli aromat pomieszany z gliceryną co jest zupełnie nie szkodliwe. Niech młodzi lepiej używają e-papierosów niż zwykłych oraz iqus. (także e papierosów się nie pali tylko się Niny zaciąga)
komentator
2 lata temu
Żadne wyroby nikotynowe w ogóle nie powinny być od 18 lat. Przecież po nikotynie nie pojawiają się efekty psychoaktywne.
Rodzic
2 lata temu
Tak, jest problem, ale z używaniem przez nieletnich liquidow zawierających nikotynę. Z tego co się orientuję aktualnie polskie prawo zabrania tylko sprzedaży produktów które wcześniej wymienioną posiadają. Nieletni kupując samego e-papierosa jak i również płyny beznikotynowe nie popełnia żadnego wykroczenia.
Dorota
2 lata temu
Nie mogą przebiec że ludzie nie kupuja normalnych papierosów więc wprowadzili akcyzę które spowoduje że asortyment do ę papierosów zdrożeją o 100 %i to jest walka z nałogiem. Głupota nie walka .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić